266 B. Als inschietvuur om de schietgegevens te bepalen voor de batterij(en) Dit zal men doen als de art. niet voor een bepaald uur vóór den aanval in stelling mag komen. Met 1 stuk per groep en per vuurmondsoort worden dan de schietgegevens bepaald. C. Om de werkelijk stellingen geheim te houden. Men laat hiertoe de gebruikelijke vuren uitvoeren door prièces nomades of sections nomades, waarvoor vele wisselstellingen zijn gemaakt. Vooral heeft dit voordeel in een sector waar men een vijandelijken aanval verwacht, die men dan met versche batterijen kan tegemoet zien. De afzonderlijke stukken en secties mogen uiteraard geen gebruik maken van de reservestellingen, bestemd voor het gros van de artillerie, terwijl hunne opstellingen ook zoo ver moge lijk verwijderd moeten zijn van dat gros. D. Misleiding van den vijand omtrent de sterkte aan artillerie. Van dit middel gebruik makende kan men zelfs de eigenlijke artillerie van een sector gedeeltelijk terugtrekken en gebruiken in een anderen sector, het geen bij het Fransche offensief in 1918 meermalen is toegepast. S. acht met de behandeling van bovenstaande gevallen het onderwerp nog lang niet uitgeput. Vervolgens behandelt hij in tegenstelling met de ronddwalende „pièces nomades" de „pièces isolées", die één bepaalde, scherp omlijnde opdracht krijgen. Hun gebruik is niet in regels vast te leggen en S. doet dit daarom aan de hand van eenige voorbeelden uit de oorlogspractijk. 1. Het kasteel Mondement met omliggende gebouwen was bezet door de Duitschers, die van daar uit de Fransche inf. onder vuur namen. Een stuk van 75 werd vooruitgeschoven met opdracht om, begunstigd door het bosch, zoo dicht mogelijk de gebouwen te naderen en den vijand te verjagen. Zoo lang mogelijk met de bespanning, daarna met handen, werd het stuk in stelling gebracht. Ondanks de risico gelukte het om het stuk op eenige hon derden meters afstand in stelling te brengen, en werd den vijand door geschutvuur het verblijf in de gebouwen onmogelijk gemaakt. 2. De Duitschers waren op den terugtocht, de voeling was verloren geraakt; de eigen troepen waren vermoeid. Een Afd. C. nam daarop het ini tiatief om een sectie art. zoo ver mogelijk vooruit te schuiven om den vijand op alle wegen waar hij werd waargenomen onder vuur te nemen. De sectie marcheerde, slechts gedekt door eenige vooruitgeschoven verken ners, voorbij de voorste inf. en kwam in stelling op een hoogte, die de omgeving domineerde. Inderdaad werden voertuigencolonnes waargenomen. De S. C. schoot tot op zijn maximum dracht en tot alle munitie verbruikt was, en slaagde er in groote verwarring te stichten onder de terugtrek kende troepen. 3. In begin Oct. 1914 waren de Duitschers Saint Mihiel binnengetrokken en bezetten de kazernes van Chauvoncourt. Een aanval werd opgezet om de kazernes te heroveren, waartoe een stuk van 75 zou medewerken, op gesteld in den rand van het dorp Les Paroches, met opdracht op 400 m afstand een bres te schieten in den muur, die de kazerne omringde. Den avond tevoren werd het stuk in stelling gebracht in de ruïnes van een huis. Op het afgesproken uur opende het stuk het vuur en schoot de ver langde bres, zonder dat de vijand reageerde. De inf. aanval werd nu ingezet, doch thans kwamen de vijandelijke mitrs los en de aanval mislukte. De aanval zou den volgenden dag worden herhaald. Het stuk zou in stelling blijven om den aanval van nabij te steunen. De vijand had echter intusschen de ligging van het stuk goed vastgelegd, en nog denzelfden dag werd het door vijandelijk art. vuur vernield. 4. In 1915 was bij de Linge na zware gevechten de vijandelijke opstel ling vermeesterd, doch men vocht nog op den top van de Linge-kopf. Ten einde de vijandelijke mitrs aldaar te vernielen gelastte de Cdt., dat een bergstuk op den top in stelling zou worden gebracht. Maar nauwelijks had het eenige schoten gedaan of het was reeds ontdekt en kort daarop door

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 140