268 Het is echter uitgesloten, dat alle colonnes, bivaks, enz. beschermd kunnen worden door de speciale luchtafweeronderdeelen. Daarom moeten de regi menten artillerie en de munitiecolonnes over vast ingedeelde ld. wapens be schikken. In Amerika is dit reeds sinds 1932 het geval. Uit proeven is daar gebleken, dat de inf. zich met vuur uit geweren, zelflaadgeweren en mitrs. kan verdedigen tegen vliegtuigen, en dat deze tegen een dusdanig bewapende en geoefende inf. niet zijn opgewassen. Ook de Amerikaansche art. heeft op dit gebied proeven genomen en vastgesteld, dat met Browning zelflaad geweren meer treffers (5,68 worden verkregen dan met mitrs. (3,00 Elke veldbatterij krijgt daarom (sinds 1932) 35 Browning zelflaadgeweren van 7,62 mm (in oorlogstijd 49), die uit de vrije hand worden bediend. Verder heeft reeds sinds eenige jaren iedere batterij 2 ld. mitrs. van 7,62 mm, elk bevestigd op een caissonachterwagen. Overigens is het natuurlijk zaak om niet noodeloos doelen te bieden aan de vliegtuigen. In afwachtingsopstellingen, bij rusten, in bivak, enz. moet de troep worden verdeeld en gedekt door bosschen of boomgroepen worden opgesteld. Marschen van lange colonnes moeten overdag en bij helderen maneschijn worden vermeden, en de colonnes z.v.m. over verschillende wegen worden verdeeld, of wel zij moeten door het terrein marcheeren. Voorts moet men zich niet door vliegtuigaanvallen laten ophouden. Het uit elkaai halen van colonnes, verbergen van geschut en voertuigen op het oogenblik, dat een vliegtuigaanval dreigt komt allemaal te laat en geeft tijdverlies. Men moet zoo snel mogelijk de handvuurwapens en mitrs. vuurbereid maken. De stukrijders en geleiders blijven bij de paarden en de niet aan het vuur deelnemende kanonniers helpen de paarden rustig houden. De vliegtuigen moeten reeds bij het aanvliegen beschoten worden, want dan bieden zij het gunstigste doel, hebben zelf weinig kunnen doen en worden door de beschieting onzeker in hunne verdere handelingen. Daarom moeten steeds luchtvel-kenners worden uitgezonden, die zoo snel mogelijk waarschu wen. In Amerika gebruikt men als waarschuwingsmiddel een eenvoudige nevelgranaat, die- op 9 m boven den grond springt. T. Geneeskundige dienst, enz. De beteekenis van formaline voor de desinfectie van gasmaskers en andere gasbeschermingsapparaten. In het V.G.A. treft men voorschriften aan omtrent de desinfectie van gas maskers en onderdeelen door middel van formaline. Men heeft wel eens geopperd de formaline desinfectie te vervangen door het eenvoudig afwasschen der gasmaskers met water en zeep, echter zijn er mij geen onderzoekingen bekend waaruit blijkt dat deze behandeling voldoende is om de zich op de voorwerpen bevindende bacteriën te dooden. In het Draegerheft van October 1934 geeft Dr. K. W. Hetzel belangrijke beschouwingen over de werking van formaldehyde als ontsmettingsmiddel voor gasmaskermaterieel. Het gebruik van gasvormige ontsmettingsmiddelen heeft steeds goed vol daan. Vroeger gebruikte men zwaveldioxyde, chloor, broom en ook tegenwoor dig wordt het zwaveldioxyde nog gebruikt b.v. bij het uitzwavelen van wijn vaten. Het nadeel van deze ontsmettingsmiddelen is, dat zij metalen onderdee len der voorwerpen aantasten. Vooral chloor en broom werken heftig op metalen in. Daarentegen heeft formaldehyde deze voor metaal nadeelige eigen schappen niet en is dus bij uitstek voor ons doel geschikt. In drogen toestand echter heeft formaldehyde geen desinfecteerende eigenschappen, omdat het dan moeilijk op het bacterielichaam inwerkt. Hierom is het noodig formaldehyde steeds tezamen met water te verdampen. Ook kan formaldehyde zijn desinfecteerende kracht niet uitoefenen indien de microörganismen zich bevinden in een dikke laag slijm of speeksel en even-

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 142