269 min wanneer zij beschermd zijn door een laagje vet. Het is dus een eisch dat de gasmaskers voor de desinfectie met formaldehyde goed worden gereinigd. Formaldehyde is in zuiveren toestand kleurloos, heeft een stekende reuk en. werkt tranen verwekkend; opgelost in water draagt het de naam van foi - maline of formal. De waterige oplossing vormt een heldere, kleurlooze, sterk etsende vloeistof met een neutrale reactie. Het verdampt reeds bij 35° C. en kookt bij 95°, zoodat bij verhitten zoowel de formaldehyde als het water verdampt. Handelsformaline bevat 40% formaldehyde. Het s.g. is 1.12 en bestaat uit: 52 gew. water, 12 gew. methylalcohol, 36 gew. formaldehyde.^ De methylalcohol wordt toegevoegd om de afscheiding van polymerisatie- producten die zich bij afwezigheid van methylalcohol vormen, te verhinderen Methylalcoholvrije formaline blijft slechts 6 maanden goed, na dien tijd treedt polymerisatie op waarbij zich paraformaldehyde vormt, dat met des- infecteerend werkt. Formaline moet in goed gesloten flesschen worden op- bewaard en tegen de inwerking van zon en licht worden beschermd. Met ammoniak vormt formaline, het hexamethyleentetramine, dat onder de naam van urotropine of formin als desinfectans van de urinewegen wordt gebruikt. Men kan formaline met ammoniak op deze wijze binden. Zooals reeds werd opgemerkt, ontvouwt formaldehyde zijn desinfecteerende werking alleen in vochtige omgeving. De gasmaskers moeten dus van te voren worden afgewasschen, waardoor bovendien slijm, speeksel, enz. woiden vei- wijderd. Formaldehyde doodt de sporen van bacteriën, echter is het niet in staat de tuberkelbacillen die door dikke lagen sputum zijn beschermd te dooden. Bij de in de gasmaskers achtergebleven resten van slijm, speeksel, of sputum is de desinfecteerende werking van formaldehyde echter voldoende. Bij hoogere temp. werkt formaldehyde krachtiger desinfecteerend dan bij gewone temperatuur. Ten einde een afdoende ontsmetting van gasmasker- materieel te verkrijgen construeerde schrijver een houten desinfectiekast voor gasmaskers van 14 m:; inhoud. Voor de beschrijving van deze kast wordt verwezen naar het oorspronkelijk artikel. Van veel belang zijn vooral de onderzoekingen die de schrijver heeft ver richt omtrent de desinfecteerende eigenschappen van formaline. De gasbeschermingsapparaten werden met suspensies van bacteriën m physiologische zoutoplossing besmet. Er werden steeds versche cultures van coli-bacillen en staphylcoccen op agar-voedingsbodems bereid en eveneens cultures van tuberkelbacillen op ei- voedingsbodems. Ook werd versch tuber culeus sputum in dikke lagen op de voorwerpen gebracht. Hierna werden de te desinfecteeren voorwerpen met water gereinigd en in de Draegerkast op gehangen, terwijl na de behandeling alle onderdeelen op de aanwezigheid van bacteriën werden onderzocht. In de eerste plaats werd onderzocht welke concentratie van formaldehyde bij een bepaalde inwerkingstijd en temperatuur voldoende was om alle bacteriën te dooden. Er werd gevonden dat de inwerking van 0,0015 formaldehyde, gedurende 1 uur, in de Draegerkast in staat is alle bacteriën, ook de zich in dikke lagen ingedroogd sputum bevindende tuberkelbacillen, te dooden. Volgens den schrijver is dit resultaat alleen te bereiken dooi ge bruik te maken van de door hem geconstrueerde Draegerkast, omdat hieiin de factoren, zooals het verwarmen, de voortdurende luchtbeweging, voldoende vochtigheid, nauwkeurige temp. regeling, en constante concentratie aanwezig zijn. Ten slotte komt schrijver tot het volgende voorschrift voor de desinfectie van gasmaskermaterieel in de Draegerkast. 1° De gasmaskers worden goed met schoon water gereinigd. 2° Na het reinigen worden de voorwerpen in nog vochtigen toestand in de kast gehangen. 3° De kast moet goed worden gesloten. 4° De hoeveelheid benoodigde formaline is afhankelijk van den inhoud van de kast.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 143