270 5 De formaline wordt in ampullen bewaard, waardoor zij niet ontleedt en de hoeveelheid die in de kast wordt gebracht nauwkeurig kan worden gedoseerd. 6° In het verdampingstoestelletje worden de ampullen gebracht en geduren- de 15 minuten heete luchtstroom doorgevoerd. 7° Nadat de formaline is verdampt en de ventilator op „Kaltluft" is gezet, laat men de formaline nog gedurende uur inwerken. 8° Ammoniak wordt gedurende Vt uur in de heete luchtstroom doorge leid. (Ook de ammoniak voor het neutraliseeren der formaldehyde wordt in ampullen opbewaard). 9° Na het - neutraliseeren van de formaldehyde wordt de ventilator op „Aussenluftgeschakeld en een uur gelucht, waarna de behandelde apparaten voor het gebruik gereed zijn. In principe wordt h.t.l. dezelfde ontsmettingsmethode, zij het op eenvou diger wijze, toegepast; echter zal het aanbeveling verdienen in de ontsmet- tingskast een ventilator aan te brengen ten einde de lucht voortdurend in beweging te houden. Voorts zal punt 2, blz. 33, Bijlage II in dien zin moeten worden gewijzigd dat de gasmaskers na het reinigen met schoon water, nat in de kast worden opgehangen. Die bakteriologische Waf je als Mittel zur Völkerverhetzung und für anderen Unfug. Prof. Dr. Jürgens, Berlin, Zehlendorf, Gasschutz und huft- schutz, September 1934. Naar aanleiding van beschuldigingen tegen Duitschland in een Engelsch blad geeft schrijver eenige beschouwingen over de onmogelijkheid om door middel van kunstmatig opgewekte epidemieën een tegenstander te vernie tigen. De meeste verwekkers van epidemieën zijn bekend en kunnen op voe dingsbodems worden gekweekt, terwijl zij door lucht, water en de grond kunnen worden verspreid. Geen wonder dat door velen, die met de bacte riologie niet op de hoogte zijn een bacteriologische oorlog nog steeds voor mogelijk wordt gehouden. Zoo beschuldigt „Wichham Steed" de Duitschers er van, dat zij belangrijke verkeerspunten der ondergrondsche spoorwegen met bacterieën zouden hebben besmet als proefneming voor toepassing in een toekomstige oorlog. Typhus, dysenterie en cholera hebben in oorlogen steeds slachtoffers gemaakt en ook in vredestijd zijn epidemieën tijdens oefeningen vaak voor gekomen. Onder gunstige omstandigheden kan dysenterie zich uitbreiden, maar niet alleen de infectie, ook de plaats, tijd en gevoeligheid bepalen of er een epidemie zal ontstaan. Het is bekend dat besmette troepenonderdee- len, na het verlaten van het gebied waar de epidemie heerschte wel de ziekteverwekkers, echter niet de dysenterie in hun garnizoen hebben over gebracht. Hetzelfde geldt voor cholera. In Danzig deden zich in een uitgebreid gevangenenkamp plotseling meerdere gevallen voor van cholera en hoewel vele der gevangenen kort voor hun gevangenschap hadden gearbeid aan de Weichsel en tevens bacteriologisch kon worden vastgesteld dat het water van deze rivier was besmet, bleef de epidemie toch slechts tot deze enkele gevallen beperkt. In 1926 was er in Hannover een epidemie van 2000 typhus gevallen en was er een zeer groot aantal bacillendragers, toch telde deze stad na 1926 minder typhus gevallen dan voor dien tijd. „Zwischen Infect und Krankheit besteht keine feste Bindung, das Infect ist die selbstver- standliche Voraussetzung für die Erkrankung, aber es besteht keine Ab- hangigkeit im Sinne von Ursache und Wirkung". Voorts bespreekt schrijver aan de hand van overeenkomstige voorbeelden, diphtherie, pest, malaria, vlektyphus, gele koorts en komt tot de conclusie: „Die Verbreitung der Krankheitserreger kann niemals als wirksames Mittel zur Vernichtung eines im Frieden seiner Arbeit lebenden Volkes dienen". J. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 144