Lauban) stootten de Pruisen op de Sachsers van den linkervleugel, die na dapperen tegenweer verslagen werden en gevangen geno men; en nu vond prins KARL het ook welletjes en trok naar Bohemen terug. FRIEDRICH had nu de Sachsers kunnen verpletteren; maar hij begreep dat er dan zeker geen vrede zou komen, want Engeland, Rusland en Frankrijk zouden zijn bitterste vijanden worden. Maar wel meende hij door de bedreiging van Dresden en Leipzig de Sachsers tot den vrede te kunnen dwingen waarna met Oos tenrijk, dat nu 3 achtereenvolgende nederlagen te slikken had gekregen, ook beter te praten zou zijn. In deze overigens heldere analyse van den toestand waren echter 2 fouten: ten eerste had de oude Dessauer FRIEDRICH's bevel niet opgevolgd, stond hij met 28 batns en 65 esks nog steeds bij Halle en bedreigde hij dus Leipzig niet; en ten tweede voelden de Sachsers zich niet door de Oostenrijkers verlaten. FRIEDRICH beval nu den ouden Vorst van Dessau om het Sachsische leger bij Leipzig onverwijld aan te vallen En omdat de Vorst nog niet voorwaarts te krijgen was schreef FRIEDRICH hem nog Waarop de Vorst van Dessau op 28 Nov. oprukte en Leipzig bezette. Maar nu treuzelde hij weer, zoodat FRIEDRICH moest gelasten „dero operationes mit Vigueur fortzusetzen." 't Mocht niet baten, want hij bleef van 6 tot 11 Dec. werkeloos in Torgau zitten en besloot toen tot overmaat van ramp om op den oostelijken Elbeoever over te gaan, waardoor echter elke kans om de Verbon denen aan 't lijf te komen al van huis uit onmogelijk werd, omdat de partijen dan door de met zwaren ijsgang stroomende Elbe waren gescheiden. En nu werd het FRIEDRICH toch tè erg 142 „Die Superiority an Truppen (der Sachsers) wird tout au plus „in ohngefar 6 Bataillons und 3 Esquadrons bestehen, welche aber, wie „ich perfundiret bin, durch Bravour Meiner Truppen und durch gute „Disposition so Ew. Liebden b nach der groszen Kriegsexperience „machen werden, vollkommen balancirt wird, da wir gottlob die „Exempel vor uns haben, dasz wir einen superieuren Feind mit einer „weit geringeren Zahl unserer Truppen geschlagen haben." „Bey diesen Umstanden ist nichts anderes zu thun, als dasz Euer „Liebden nur auf die bei Leipzig stehende feindliche Armee losgehen „und zweifele ich nicht an einem guten Suecesz." „Hauptquartier Bautzen, 9 Dezember 1745. „Durchlauchtigster Fürst, freundlich geliebter Vetter, ich bin extrem b Euer Liebden: is een onder Vorsten gebruikelijke aanspraakvorm ongeveer met een gevoelswaarde van „Mijn waarde".

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 16