Kapitein Haga was te 2 vom. met de 6de brigade maréchaussee., sterk 16 karabijnen en 6 inlandsche veroordeelden, uitgerukt met de opdracht: „Opsporen en onschadelijk maken van verzetslieden in het terrein ten zuiden van de Kroeëng Pasi tot den Glé Groetèë, in de strook tusschen het strand en den rug van het randgebergte (Glé Kroeëng Teungoh)". Ter misleiding" van de Atjehsche bevolking werden tot voorbij; gampong Pasi (km. 'o0.5) de 5de brigade mar. en 1 brigade inf. medegenomen. Van hier werden deze brigades weder door gampong Pasi teruggezonden naar het bivak. De 6e brigade mar. onder ka pitein Haga patrouilleerde niet verder, doch ging west van den grooten weg in hinderlaag van 3 vom. tot 5.30 vom. Daarna marcheerde de brigade af naar gampong Glé Broeë, waar men van den actieleider zou vernemen of er bij het begin van de poeasa nog weifelaars uit de gampongs waren uitgeweken om zich bij de ver- zetsspartij aan te sluiten. Na vernomen te hebben, dat dit niet het geval was, marcheerde kapitein Haga te 10 vom. weer langs den grooten weg naar km. 62.5, alwaar ten oosten van den weg in een verborgen pinang- tuin aan den voet van het gebergte te 12 middag een schuilbivak werd betrokken (zie bijl. II). Alvorens dien avond uit te rukken, hield kapitein Haga met de brigade theorie over het vuren bij nacht en het gebruik van de electrische lantaarns (lampoe center)Hij deelde hieromtrent mede, dat alle maréchaussées, die in het bezit van een „center" waren, deze moesten medenemen. In geval van aanraking met de verzetslieden moesten de centers door de maréchaussées in het uiterste geval worden ontstoken. Als er licht noodig was zouden de groepscom mandanten en de brigadecommandant dit met hunne centers geven, doch niet eerder dan na dat de patrouillecommandant zijn licht had laten schijnen. Ten aanzien van het vuren, deelde kapitein Haga mede, dat op zijn co. „Pasang", snelvuur moest worden gegeven ten einde te beletten, dat de aanvaller (s) tot bij of in de brigade kwamen. Te 10 nam. werd met achterlating van de veldzakken en de patrouilleuitrusting weer afgemarcheerd en in westelijke richting naar het zeestrand gepatrouilleerd. Het strand werd in noorde lijke richting gevolgd, daarna, zonder dat men iets bijzonders had opgemerkt, de groote weg ter hoogte van km. 60 overgestoken en gemarcheerd tot aan den zuidrand van gampong Pasi, waar in een klappertuin, grenzende aan het huis van Teungkoe Ma Ali, de brigade te 11.30 nam. gedurende 1 uur in hinderlaag ging. 19 December, (zie bijl. IV). Tot 2 vom. werd in verschillende richtingen door gampong Pasi gepatrouilleerd. Daarna werd deze gampong verlaten en 158

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 32