3. „DE KUNST VAN ONGEHOORZAAM ZIJN" (Naar aanleiding van de Studie van Kolonel Dormaar onder dezen titel) door J. P, G. SCHMITZ, Kapitein der Artillerie. Kunnen er zich gevallen voordoen, waarin de mindere militair ongestraft ongehoorzaam mag zijn aan een hem bevoegd gegeven (dienstbevel; ja, zijn er gevallen aan te wijzen waarin de onge hoorzaamheid zelfs plichtmatig is Het kernpunt der studie, welke de kolonel JDormaar ons in de extra-bijlage van het I. M. T. 1934 No. 11 voorlegt, is naar mijne meening dit, dat Z. H. E. G. ons aan de hand van een aantal voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis en bovenal op grond van het gebeurde met „De Zeven Provinciën" wil aantoonen, dat er zich gevallen van verplichte ongehoorzaamheid kunnen voordoen, ter wijl de wetgever tot dusverre die plicht tot ongehoorzaamheid niet in de wet heeft neergelegd. Kolonel Dormaar spreekt daarom den wensch uit dat de wetgever in die leemte moge voorzien. Immers op blz. 32 van de verhandeling staat te lezen „Zoo moge het zijn, ook ten aanzien van de bepalingen ter zake „van de ongehoorzaamheid. In de wet worde de ongehoorzaamheid „uitdrukkelijk tot plicht verheven, indien dit door het belang der „zaak wordt geboden". Dit vraagstuk is niet nieuw, hetgeen de hooggeachte schrijver op blz. 29 van zijne studie dan ook zegt, onder verwijzing naar de leerboeken over militair strafrecht en naar Barré. Overigens wordt ons weinig literatuur medegedeeld omtrent eene eventueele (juridische) oplossing van het onderwerpelijke kernpunt, terwijl 170 „Deckt der Befehl den Untergebenen ober auch „dann, wenn dieser die Verbrecherischkeit der „Handlung einsieht, so ist, wie die Extreme sich „so oft berühren, die blindeste Unterwerfung unter die Disciplin zugleich die volle Anarchie des „Rechts". (Binding, Handbuch des Strafrechts I, blz. 115).

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 44