Door zijn minder gunstigen gezondheidstoestand daartoe ge noodzaakt, vertrok Generaal Gerth van Wijk voortijdig naar Europa. Het behoeft geen verwondering te baren, dat deze organisator, ook na zijn pensionneering, het wel en wee van het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger en van Groot-Nederland met de grootste belangstelling bleef volgen en niet kon nalaten zijn waar schuwende stem te doen hooren, waar hem dat in het waarachtig belang onzer natie nuttig voorkwam. Door zijn productieven geest, zijn welversneden pen en de autoriteit, welke deze oud-Leger commandant in breeden kring bezat, hadden zijne in de perio dieken verschijnende artikelen zeer bijzondere beteekenis. Zoo behoeft het ook niet te verwonderen, dat Zijne Excellentie aan het hoofd stond van vereenigingen als de Haagsche Burgerwacht en Het Mobilisatiekruis. Wij zijn ervan overtuigd, dat hij ook hier een bijzonderen stempel op zijn werk zal hebben gedrukt. Met den overledene is een groot Nederlander heengegaan, aan zijne echt.genoote en kinderen een groote steun ontvallen. De na gedachtenis van zijn groote figuur zal hun echter een groote troost blijven. Onder degenen die op 10 Januari den stoet naar de laatste rustplaats volgden, noemen wij in de eerste plaats den vertegen woordiger van H. M. de Koningin, H. M.'s adjudant, Generaal- majoor-tit. van het Kon. Ned.-Indisch Leger D. Q. C. F. de Jonge van der Halen, de vertegenwoordigers van het Kon. Ned.-Indisch Leger Generaal-majoor M. Boerstra en Majoor R. Th. Overakker, beiden van den Generalen Staf, deputaties van de vereenigingen Haagsche Burgerwacht en Mobilisatiekruis, Generaal b.d. C. J. Snijders, eerevoorzitter van laatstgenoemde vereeniging, vele ver tegenwoordigers van de Kon. Marine en de Kon. Landmacht, zoo wel als een zeer groote schare van oud-opper-, hoofd- en subal terne officieren van leger en vloot. De baar was gedekt door een krans van H. M. de Koningin voorts waren er nog kransen van het Kon. Ned.-Indisch Leger en van meergenoemde vereenigingen. Ir. Neeb sprak als oudste vriend woorden van afscheid. Spreker dankte den ontslapene voor alle groote en kleine hulp, die hij op zoo velerlei wijze heeft verleend en hij schetste den verzienden blik van Generaal Gerth van Wijk, die steeds de gegevens wist te verzamelen voor de beoordeeling van zaken, hetzij in 's Lands belang, dan wel voor persoonlijke diensten. Boven de zaken was hij steeds mensch in den vollen zin des woords. Warme gevoelens van eerbied, aldus spreker, bezielen ons voor een dergelijk man, aan wien wij de eervolste herinneringen zullen bewaren. Voor de groeve waren de vaandels der burgerwachten en van het Mobilisatiekruis opgesteld. Toen de kist in de groeve zonk

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 4