de bepalingen van de overeenkomst, zelfs niet, nadat de volledige huursom zal zijn betaald. Men huurt een fiets voor 103.betaalt rustig elke maand de huurprijs van 6.en aan het eind is de fiets nog steeds het eigendom van den verhuurder. Het is dan dus alleen goedheid, als de verhuurder de fiets wil afstaan. Weigert de verhuurder, na volledige afbetaling van den huursom door den huurder, de afgifte van de fiets, dan maakt de huurder hem niets. De contractsbepalingen zijn gesteld in de Hollandsche taal, wel worden ze den huurder voorgelezen, maar iedereen begrijpt wat daarvan terecht komt. Is de huurder een inlander, dan worden de bepalingen even „omgezet" in de betrokken inheemsche taal. Doch die contractsbepalingen zijn vaak dusdanig gesteld, dat een inheemsche ze niet begrijpt, terwijl ze veelal vol voetangels en klemmen zitten. Naar verluidt, loopen er alleen in Bandoeng en omstreken schrik niet lezer omstreeks 600 van dergelijke contracten als het onderwerpelijke, en wel in hoofdzaak alleen onder de militairen. Dit is te verklaren: de militairen vormen een gemakkelijk object. Het geld komt meestal wel terecht bij de militairen, men heeft meer verhaal, want meestal helpt de betrokken commandant wel een beetje met het invorderen. Vaak ook weet men het gedaan te krijgen, dat men in de kazerne een soldaat-runner heeft, die bij het soldij uitbetalen de slachtoffers staat op te wachten, en daar voor een behoorlijke belooning bekomt. Het is zelfs voorgekomen dat administrateurs dit bedrijf als „bijverdienste" uitoefenden. Evenzeer is het voorgekomen, dat de betrokken commandant er in toestemde dat de agent zijn bedrijf uitoefende onder de soldaten en het goedvond dat de afbetalingstermijnen werden ingehouden van de soldij. Ik wil twee gevallen noemen, die ik ben tegengekomen, waaruit blijkt welke verderfelijke methoden hier worden gevolgd. Het eerste geval betrof den koop van een radio-toestel en een bijbehoorende loudspeaker, respectievelijk ter waarde van 325. en 140.of te zamen uitmakend het respectabele bedrag van 465.Deze apparaten werden gekocht door een kanr., die wekelijks ongeveer 8.verdiende. Zijn geheele „abis-boelan", ging naar den radio-verkooper toe. Het spreekt vanzelf dat dit slechts eenige maanden kon doorgaan, want de huisbaas meldde zich dra aan voor de achterstallige huishuur. Het eind van het liedje was dat de toestellen werden „overgedaan" aan een anderen kanr. ver beneden de waarde. Hiervoor werd hij strafrechtelijk vervolgd en zag zich vier maanden gevangenisstraf opgelegd. Het andere geval betrof een „agent" in de kazerne te Malang. De „agent-kameraad" sleet polshorloges bij de Eur. compagnie voor een juwelier ter plaatse. De horloges werden ver boven de waarde verkocht. Eiken Zaterdag moest de kooper een gulden betalen aan den runner-kameraad, die van eiken binnengebrachten 189

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 63