Hoofdstuk I C. punt 12 (1). Zeer zeker kan het gebruik van open codes en van afkortingen in nauw verband met cijferschrift de waarde van dit laatste verhoogen, doch er doet zich in het V. G. B. een om standigheid voor, welke niet over het hoofd mag worden gezien, en waarop ik hieronder de aandacht moge vestigen. Deze omstandigheid bestaat in het feit, dat alle groepen van den (verplicht te gebruiken) code met dezelfde letter (J) aan vangen. Nu zal men mij wel tegenwerpen, dat die J in den cijfertekst op vele manieren kan worden voorgesteld, afhankelijk van het bigram, waarin die J voorkomt, en dit is ook wel juist, doch wanneer we bijv. de reeks cijfers en getallen in den J-code nagaan, dan blijkt deze nagenoeg geheel te worden weergegeven door codegroepen, welke twee van de drie letters met elkander gemeen hebben (nl. JB). Ook grootere getallen (van bijv. 3 cijfers) zullen moeten worden samengesteld uit combinaties van deze groepen. Nemen we bijv. het getal 158, dan zal dit worden voorgesteld door JBA JBI JBM, zoodat de bigramverdeeling wordt óf JB j AJ j BI JB M. öf: J BA JB IJ BM De laatste verdeeling is uiteraard de gunstigste omdat er geen herhaling in voorkomt. Men heeft echter die bigramverdeeling niet in de hand, aangezien deze door de rest van den tekst wordt opgedrongen. In algemeenen zin zullen in ongeveer 50% van de getallen- omzettingen de bigrammen gunstig „uitvallen", en in de overige 50% zullen herhalingen optreden, en aangezien nu cijfers en getallen vaak in berichten zullen voorkomen, en de J-code een zoogenaamde „open" code is, welke dus geacht kan worden der tegenpartij bekend te zijn, moet de verhooging van de waarde van het geheimschrift door verplicht gebruik van den J-code naar mijne meening met eenige reserve worden aanvaard. Uitbreiding van de getallenreeks in den J-code van 1 t/m 100 zou reeds veel verbetering brengen (op variatie in de wijze van voorstelling kom ik t.g.t. terug). Voor het oogenblik zou een verbetering reeds kunnen worden tot stand gebracht door voor cijfers en kleine getallen bij wijze van afwisseling óók vercijfering letter voor letter toe te staan. punt 13 (1). De lijst van afkortingen van benamingen van commandanten, legeronderdeelen enz., behoort steeds te worden gebruikt, dus óók in cijferberichten. Hoe heeft nu de verwerking van die afkortingen in cijfer berichten plaats 197

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 71