ongunstig isalle Arabische cijfers hebben niet minder dan twee letters met elkander gemeen; hetzelfde geldt voor de Arabi sche getallen v/m 10 t/m 90. Grootere getallen, gevormd uit com binaties van de zooeven genoemde cijfers en getallen moeten dus wel vele herhalingen bevatten. Zoo kan bijv. 1935 op geen andere wijze dan cijfer voor cijfer worden weergegeven, dus: JBA JBN JBF JBI of in bigramver- deeling: JB;AJ BN.JB;FJ|BI dan wel L J BA JB NJ BFi JB I.j. Op de vercijfering van Arabische getallen kom ik bij de behan deling van Hoofdstuk IV nog in extenso terug. punt 13 (5)De aandacht wordt er in het bijzonder op gevestigd, dat in het dagelijksch leven algemeen gebruikelijke afkortingen slechts mogen worden gebezigd: a. voor zoover ze betrekking hebben op andere begrippen dan die, waarvoor de afkortingen in de Bijlagen gelden b. mits ze niet met een dezer laatstgenoemde afkortingen overeen komen. Men mag dus voor „pyrotechnische werkplaats" de algemeen gangbare afkorting „PW" gebruiken, omdat a. dit begrip niet in de Bijlagen voorkomt, en b. in die Bijlagen de afkorting „PW" niet voorkomt, zoodat begripsverwarring uitgesloten kan worden geacht. Hoofdstuk H. A. Het tactisch gebruik. De beantwoording van de vraag, wan neer van geheimschrift moet worden gebruik gemaakt, hangt af a. van den inhoud der mededeelingen, b. van de mate van het gevaar, dat zij door onbevoegden kunnen worden opgevangen. Indien de inhoud geen geheimhouding vereischt en de verbin dingsmiddelen overigens voldoende betrouwbaar zijn, beteekent het gebruik van geheimschrift dus slechts overbodig tijdverlies. In het algemeen geldt als beginsel, dat de geheimhouding niet ten bate van de snelheid van overbrenging mag worden opgeofferd, m.a.w. geheimhouding gaat boven snelheid van overbrenging. In verband hiermede moet dan ook de afzender verantwoordelijk worden gesteld voor het al dan niet in geheimschrift stellen van een door hem verzonden bericht. Evenwel kan de afzender niet altijd geacht worden geheel op de hoogte te zijn van den toestand, i.e. de veiligheid en betrouw baarheid der verbindingsmiddelen, zoodat het kan voorkomen, dat hij een bericht in klare taal verzendt, hetwelk hij vercijferd zou hebben, indien hij op de hoogte ware geweest van den toestand der verbindingsmiddelen. 201

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 75