punt 14 en 16. Het hier bedoelde geval is in het voorschrift voorzien, door den afzender de mogelijkheid te openen, om een in klare taal verzonden bericht, bij gebleken noodzakelijkheid, alsnog tijdens het overbrengen te doen vercijferen. Dit geschiedt dan door het stellen van zoogenaamde „dienstaanwijzingen". Elk door den afzender verzonden cijfertelegram draagt de dienst aanwijzing „CY". Heeft de afzender geen gelegenheid en/of geen personeel om het bericht op zijn commandopost te (doen) vercijferen, en wil hij het bericht vóór de verzending per sé laten vercijferen, dan stelt hij daarop de aanteekening geen dienstaanwijzing VCY, d.i. „ver cijferen". Deze aanteekening is slechts bestemd voor den comman dant van de(n) verbindingsafdeeling (-post) of den zich aldaar bevindenden chiffreur deze weet daardoor, dat het bericht in geen geval onvercijferd mag worden verzonden het bericht wordt dus aldaar vóór verzending vercijferd, en de aanteekening VCY wordt nu vervangen door de dienstaanwijzing CY. De afzender kan ook den pertinenten wensch te kennen geven, dat een door hem verzonden bericht onder geen voorwaarde mag worden vercijferd dit geschiedt door het stellen van de dienst aanwijzing NCY) d.i. niet vercijferen). Hij blijft niettemin per soonlijk ten volle aansprakelijk voor eventueel uit dezen handel wijze voortvloeiende gevolgen. Indien de afzender een spoedbericht in klare taal verzendt, dat hij, indien hij de mate van veiligheid der verbindingsmiddelen hadde gekend, zéker zou hebben vercijferd, dan kan hij het be richt na de verzending dus onderweg zoo noodig alsnog doen vercijferen. Dit geschiedt dan door het stellen van de dienstaanwij zing ZNCY (d.i. zoo noodig vercijferen). Vercijfering geschiedt dan slechts indien en daar, waar de be trouwbaarheid der verbindingsmiddelen daartoe aanleiding geeft. Zijn deze volkomen betrouwbaar op het geheele af te leggen tra ject, dan blijft dus het bericht onvercijferd; de dienstaanwijzing ZNCY blijft echter steeds gehandhaafd. Zoodra vercijfering door de omstandigheden geboden wordt, ver valt de dienstaanwijzing ZNCY, en wordt deze op den cijfertekst vervangen door de idem ACY (d.i. ambtshalve vercijferd) Bij dezen gang van zaken zien we dus, dat het beginsel„ge heimhouding gaat vóór snelheid van overbrenging" volkomen behouden blijft. B. Het technisch gebruik. punt 20 (1). Terecht zegt het voorschrift, dat het personeel van hetwelk een technisch juist gebruik van het geheimschrift moet worden geëischt, behalve over grondige kennis van het 202

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 76