voorschrift óók over groote ervaring in de practische toepassing ervan moet kunnen beschikken. Deze ervaring kan echter alleen worden verkregen door veel vuldige oefening, waarbij het er niet alleen op aankomt om alle handelingen technisch juist te verrichten, doch tevens om zulks in den kortst mogelijken tijd te doen. punt 20 (2). Teneinde over geschoold personeel te kunnen beschikken, ligt het in de bedoeling om t.g.t. de bewerkingen van vercijfering en ontcijfering op te dragen aan speciaal daar voor opgeleide „chiffreurs", die daartoe bij de staven der verschil lende onderdeelen zullen worden ingedeeld. Het zal echter na lezing van het bovenstaande wel duidelijk zijn, dat het nog wel eenigen tijd zal duren vóórdat alle daarvoor in aanmerking komende staven van geroutineerde chiffreurs zul len kunnen worden voorzien. Tot zóólang, zegt het voorschrift in een noot op blz. 30, zal de vercijfering (ontcijfering) door den afzender persoonlijk, dan wel door personen van zijnen staf moeten geschieden. Doch behalve in de staven heeft men ook elders, i.e. op de verbindingsafdeelingen (-posten) chiffreurs noodig, o.m. voor de bewerking van berichten, welke gebeurlijk ambtshalve moeten worden vercijferd [punt 16 (5)] of ontcijferd [punt 21 (2)], of welke van de aanteekening VCY zijn voorzien. Tenslotte zal vercijfering kunnen moeten worden toegepast bij onderdeelen, welke niet over eenen staf beschikken het is dus van groot belang dat een ieder, die uit hoofde van den door hem bekleeden rang met ver- (ont-) cijfering in oorlogstijd te maken kan krijgen, de voor hem (zijnen rang) voorgeschreven stof uit het V.G.B. volkomen beheerscht (zie hiervoor het gestelde onder „Kennis van het Voorschrift"). punt 21 (2). Dit punt handelt over de ver- (ont-) cijfering van ZNCY- (ACY-) berichten, en het blijkt, dat deze laatste berichten, zoodra de betrouwbaarheid der verbindingsmiddelen zulks toelaat, weder worden ontcijferd. Uiterlijk geschiedt zulks op de(n) verbindingsafdeeling(-post) ter plaatse van bestemming. Indien deze ontcijfering niet ter plaatse van bestemming, doch bij een der vorige verbindingsafdeelingen (-posten) plaats vindt, rijst de vraag, welke dienstaanwijzing dan voor ACY in de plaats moet treden (het voorschrift spreekt zich daaromtrent niet uit). Het geval kan zich immers voordoen dat een ontcijferd ACY-bericht door plotseling optredende omstandigheden weder opnieuw zou moeten worden vercijferd, en indien er bij de ont cijfering geenerlei dienstaanwijzing op werd geplaatst, zou het als gewoon klaar bericht kunnen worden beschouwd en dus niet meer voor vercijfering in aanmerking mogen komen, want het personeel op een verbindingsafdeeling (-post) zal nimmer eigen- 203

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 77