„waardoor men den vijand al dadelijk een „entrée in het nieuwe „carnet gaf". „Doch tevens opent zich hierdoor een andere even gevaarlijke j;.mogelijkheid. Ik weet niet, of deze ervaring in den wereldoor log is opgedaan (vermoedelijk wèl), doch het zal wel geen nader „betoog behoeven, dat dergelijke vaste gewoonten kunnen leiden „tot de herkenning van een bepaald troependeel, nadat dit bijv. „door verplaatsing of aflossing gedurende eenigen tijd was „ver- „mist". De radio-goniometrie doet dan de rest, d.w.z. bepaalt de „omgeving, waar dat troependeel zich momenteel bevindt, zoodat „uit deze twee gegevens (korps en plaats) wellicht belangrijke „conclusies zijn te trekken aangaande troepenverschuivingen of „-concentraties, alsmede omtrent de nieuwe opstellingen, waaruit „mogelijk het voornemen van den vijand kan worden afgeleid". Voorts wordt in dit punt aanbevolen om, indien er keuze be staat tusschen verschillende codegroepen voor hetzelfde begrip, van die gelegenheid ruimschoots gebruik te maken. Prachtig, en zéér juist, dochdan moet het niet gaan om een keuze tusschen groepen als bijv. JBA en JBB JBC en JBD enz., welke in den code vlak onder elkander liggen, en n.b. twee van de drie letters met elkander gemeen hebben, doch bijv. tusschen groepen als JBA en JQTJBC en JZL, dus groepen, welke in den code vèr uit elkaar liggen en welke niet meer dan één letter (nood gedwongen met elkander gemeen hebben. punt 25 1. Dit punt behoeft weliswaar geen nadere toelichting, doch wordt ten zeerste ter nauwkeurige opvolging aanbevolen. punt 25 m. Uit het in dit punt gestelde blijkt, dat het niet opvolgen van de gegeven voorschriften heel wat last en stagnatie kan veroorzaken. Er bestaat slechts één middel om alle narigheid te voorkomen, en dat is beheersch het voorschrift volkomen en werk pijnlijk nauwkeurig (Slot volgt). 206

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 80