6. KANON OF LUCHTBOM door L. C. A. VAN DAM, 1 e Luitenant der Artillerie-waarnemer. On peut admettre que les expeditions offensives de l'Armee de l'air du début des hostïlités produiraient des effects de destruc tion et de démoralisation durables, capables d'influer fortement sur la suite d,es opéra- tions militaires. he Général Armengaud. In de „U.S. Naval Institute Proceedings", een tijdschrift dat voor de Amerikaansche Marine een meer dan officieus orgaan is en dat door de hoogste Marineofficieren geleid wordt, is van de hand van Lt. Cdr. Logan C. Ramsey een artikel verschenen over de in 1933 gehouden Marine-Luchtmanoeuvres. Aan het slot van zijn nogal geanimeerde bespreking houdt Cdr. Ramsey onder de titel „The aircraft bomb and the naval gun" een betoog, waarin hij deze beide wapens vergelijkt. Het is dit betoog, dat voor ons eenige stof tot critiek oplevert, en dat ook van verschillende andere zijden nogal wat commentaar heeft uitgelokt. Zoo heeft de Engel- sche medewerker van „Les Ailes", J. K. Aircraft, in dat blad het Engelsche standpunt in deze bekend gemaakt, waaruit blijkt, dat in tegenstelling met de inzichten van den Amerikaanschen Mari nestaf, men in Engelsche Marinekringen het vliegtuig als de ge vaarlijkste tegenstander van het oorlogsschip beschouwt, terwijl ook de „Rivista Marittima" het slechts gedeeltelijk met Cdr. Ramsey eens is. Er is wel geen onderwerp op luchtvaartgebied, waarover de in zichten van de meest tot oordeelen bevoegde vakmenschen meer uiteenloopen dan bij de waardeering van vliegtuigen in den strijd tegen oorlogsschepen. J. K. Aircraft acht dit vraagstuk speciaal voor Engeland van zoo groot belang, omdat de vraag „of van de luchtbom dan wel van het scheepsgeschut de grootste uitwerking te verwachten is" bij een eiland, dat voor zijn verdediging hoofdzakelijk van zijn be wegelijke strijdkrachten de zeevarende vloot en de luchtvloot afhankelijk is, van de eerste orde is. 207

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 81