ongeveer 7 motoren. De tweemotorige Douglas DC 2, waarvan Fokker thans de licensie aangekocht heeft, kan in zijn militaire uitvoering een bommenlast van 1795 kg met een kruissnelheid van 300 km p.u. over een afstand van 1920 km vervoeren. Het vliegtuig heeft dan een totaal gewicht (dus alles inbegrepen) van 9250 kg. Door het door Cdr. Ramsey berekende gewicht van 10.000 kg. voor bommenlast en bedrijfsstoffen alleen komt hij tot de conclu sie, dat hij daarvoor een vliegtuig van buitengewone afmetingen noodig zal hebben. Hij zegt dan verder, dat hoewel de constructie van een dergelijk vliegtuig mogelijk zal zijn, zelfs indien daartoe de techniek op een nog hoogere trap van ontwikkeling zou moeten staan dan op dit moment, dan toch een dergelijk vliegtuigtype wegens zijn groote afmetingen en zijn geringe manoeuvreervaardig heid zeer kwetsbaar zal zijn, zelfs al zou het van een sterke af- weerbewapening zijn voorzien. Bovendien zullen een naar verhou ding geringe snelheid en laag plafond in den koop toe genomen moe ten worden. Ook dit laatste is, zooals het hier staat, niet juist. Het plafond hangt hoofdzakelijk af van de vermogensbelasting (aantal kilogrammen van het gewicht van het vliegtuig per p.k.), van de soort motor en de soort schroef. Met de daartoe geëigende motor en de juiste (c.q. verstelbare) schroef kan een vliegtuig practisch elk plafond bereiken. Cdr. Ramsey vervolgt dan, dat tengevolge van al deze nadeelen een dergelijk vliegtuig heel wat meer last zal ondervinden van het vuur van de schepen dan kleine, meer bewegelijke vliegtuigen. Het zal het afweervuur een zóó gemakkelijk doel bieden, dat het, afgescheiden van de gevallen dat verrassing mogelijk is of dat de weersomstandigheden bijzonder gunstig zijn, zeer aan twijfel onderhevig is of het zijn doel wel zal bereiken. Volgens Cdr. Ramsey kan daarom, zoolang in den vliegtuigbouw geen verdere belangrijke vooruitgang plaats heeft, aangenomen worden, dat de 1800 kg bom door vanaf landbases ageerende vliegtuigen niet ge bruikt kan worden, zelfs niet, indien deze bases vlak aan de kust liggen. Haar gebruik voor ondernemingen op grooten afstand zou volkomen uitgesloten zijn. Nu zou men het plan kunnen opperen om een vliegtuig, dat met een dergelijke bom is uitgerust eerst met behulp van een vlieg kampschip tot zoo dicht mogelijk bij het doel te brengen en het vliegtuig dus zoo dicht mogelijk bij het doel te laten starten. Hier door zou dit vliegtuig een veel geringer gewicht aan bedrijfsstoffen behoeven mede te nemen; de snelheid kan dus grooter worden, het totale gewicht wordt minder, dus kunnen ook de afmetingen belangrijk kleiner worden, waardoor de manoeuvreervaardigheid verbetert. Een dergelijk plan zou echter slechts door leeken geop perd kunnen worden, daar het gewicht van een dergelijk vliegtuig toch nog verscheidene malen grooter zal zijn dan dat van het 209

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 83