staat aan zijn eischen te voldoenwij zagen hierboven, dat de bevoegde autoriteiten al weer veel hoogere eischen gesteld heb ben, terwijl wij er zeker van kunnen zijn, dat hieraan ook binnen afzienbare tijd voldaan zal worden. Het is echter juist, dat het gebruik van groote vliegtuigen op vliegkampschepen momenteel nog niet goed mogelijk is, althans zijn ons hiervan nog geen voor beelden bekend. Trefkans en vuursnelheid. Een bijkomstig nadeel van het gebruik van deze groote bommen is, dat zij slechts tot een zeer klein aantal meegenomen kunnen worden. In het I. M. T. 1934 No. 7 hebben we gezien, dat de tref kans van een enkele bom zeer gering is, zoodat hieraan tegemoet gekomen moet worden door een groot aantal bommen over een breede en diepe strook te verspreiden. Indien wij dus bommen zouden gebruiken, waarvan er per vliegtuig slechts 1 meegenomen kan worden, moet voor een enkele opdracht reeds een groot aantal vliegtuigen ingezet worden. Bij zijn beschouwingen over de trefkans komt Cdr. Ramsey tot een hoogst merkwaardige conclusie. Hij zegt n.l., dat het afweer geschut het vliegtuig zal dwingen boven de 800 m te blijven, ter wijl zijn bommenlast het niet zal veroorloven hooger dan 1200 m te komen en merkt dan op, dat de trefkans bij deze afwerphoogte minstens gelijk is aan die van het scheepsgeschut. Hoewel deze laatste conclusie juist kan zijn, zal naar onze meening een afdee- ling vliegtuigen, die op deze hoogte een bomaanval moet uitvoeren beter thuis kunnen blijven. Het is vrijwel zeker dat zij afgeschoten zullen zijn voordat de bommen zijn geworpen in ieder geval zal de formatie zoodanig gedesorganiseerd worden, dat van een aanval geen sprake zal kunnen zijn. Wij kunnen er dan ook zeker van zijn, dat bij de eischen voor de twee bovengenoemde Amerikaansche lange-afstand-bommenwerpers zeker een aan merkelijk hooger plafond (volbelast) opgenomen zal zijn. Cdr. Ramsey schijnt ook wel in te zien, dat van een dergelijke bom aanval niet veel terecht zal komen, want hij zegt even verder, dat het vliegtuig dan misschien zal besluiten tot een aanval in duik vlucht. Dit lijkt ons wel heel merkwaardig. Een ieder, die maar eenigszins op de hoogte is van vliegtuigbouw, weet, dat een der gelijke lange-afstand-bommenwerper zeer zeker niet geschikt zal zijn om zijn bom (en wat voor bom) in duikvlucht af te werpen. De grootste bom, die op deze wijze afgeworpen kan worden is een bom van 450 kg, terwijl voor zoover ons bekend alleen Glen- Martin een vliegtuig gebouwd heeft, dat hiertoe in staat is. Cdr. Ramsey schijnt hiervan niet op de hoogte te zijn volgens hem kunnen geen bommen van een grooter gewicht dan 45 kg afge worpen worden zonder het vliegtuig aan een geweldige beproeving 211

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 85