te onderwerpen. De bovengenoemde Martin-diving-bomber is zelfs in staat zich uit de duik te herstellen zonder zijn bom af te wer pen. Hij komt ten slotte tot de conclusie, dat uit een oogpunt van trefkans op de groote schootsafstanden het vliegtuig- en het ge- schutprojectiel aan elkaar gelijkwaardig zijnop de kleinere afstanden is echter het kanon in het voordeel. Wat betreft de vuurcapaciteit is het kanon zeker in het voor deel. Nemen we b.v. de zeer bescheiden uitrusting aan van 100 schoten per stuk op een slagschip, dan zullen 1000 vliegtuigen noodig zijn om hetzelfde projectielgewicht (bommen van 900 kg.) te vervoeren als 1 slagschip. Dit is inderdaad juist, maar we moeten niet twee dingen verge lijken die niet gelijkwaardig zijn, dus met een slagschip mei één vliegtuig. De eenige maatstaf die we hebben om uit te kunnen maken hoeveel vliegtuigen we dan met een slagschip kunnen vergelijken is de aanschaffingsprijs. Nemen we een slagschip van b.v. 50.000.000 gulden. Het vliegtuig, zooals wij dat voor onze omstandigheden zouden wenschen, b.v. van het type van de Dou glas DC 2, zal ongeveer 130.000 gulden kosten. Voor het slagschip zullen we dus 384 vliegtuigen in de plaats kunnen stellen, elk dia- gende een bommenlast van 1800 kg, totaal dus vervoerende 168 bommen van 900 kg; het slagschip 1000 projectielen van hetzelfde gewicht. Waar wij geen slagschepen hebben spreekt voor ons beter de vergelijking met een kruiser. Nemen wij aan, dat de aanschaffings prijs hiervan is b.v. 15.000.000 gulden. Hiervoor kunnen we 115 vliegtuigen in de plaats stellen, totaal vervoerende een bommen last van 207.000 kg. Nemen we verder voor de kruiser aan 8 kanon nen van 20 cm met een munitievoorraad van 300 schoten per stuk; totaal dus 2400 a 120 kg of 288.000 kg. Hoewel de vergelijking hier oogenschijnlijk in het voordeel van de schepen uitvalt, moeten we niet vergeten dat een schip het zich niet kan veroorloven om zijn geheele munitievoorraad in één gevecht te verschieten, omdat het nog wat moet overhouden voor eventueele aanvallen op den terugweg naar zijn basis. Een vlieg tuig kan daarentegen zijn geheele bommenvoorraad afwerpen zon der daardoor minder verdedigbaar te zijn, integendeel. We komen op dit onderwerp later, onder „snelheid van optreden terug. We hebben hier de vergelijking tusschen schepen en vliegtuigen alleen getroffen uit een oogpunt van vuurcapaciteit. Natuurlijk is dit zeer eenzijdig, maar het valt buiten het bestek van d±i artikel om een volledige vergelijking te treffen, dus b.v. wat meer waarde voor de verdediging van Indië zou hebben, 1 kruiser of een met de kosten hiervan overeenkomend aantal vliegtuigen. r) 212 i) Waarbij dan niet alleen de aanschaffingsprijzen vergeleken moeten worden, doch ook de exploitatiekosten. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 86