lieden een bezwaar is spreekt van zelf. Voor onze omstandig heden echter lijkt ons dit niet zoo n groot nadeel. ^Vaar wij uit sluitend op verdediging bedacht behoeven te zijn, lijkt het ons oppervlakkig beschouwd in de meeste gevallen geen bezwaar om de vijandelijke vloot tot op b.v. 400 zeemijlen te laten naderen alvorens haar aan te vallen, terwijl hiervoor in het geheel geen buitengewone vliegtuigen noodig zouden zijnb.v. zal de Douglas DC 2 zelfs met zijn maximum bommenlast van 2575 kg al aan een dergelijke opdracht kunnen voldoen. Snelheid van optreden. Bij de vergelijking van bommen en geschutvuur vergeten echter beide reeds genoemde schrijvers de ons inziens zeer belangrijke factor „tijd Zeker, de actieradius van een oorlogsschip is grooter, maar valt een doel eenmaal binnen de actieradius van een vlieg tuig dan is de aanval heel wat sneller uitgevoerd. Nemen we b.v. aan, dat de snelheid van een oorlogsvloot 25 zeemijlen is, terwijl het doel op 400 zeemijlen (720 km) van de basis verwij derd is. Eenvoudigheidshalve nemen we verder aan, dat het doel stil blijft liggen. De vloot zou er 16 uur over doen om dit doel te bereiken, een afdeeling Douglas DC 2 vliegtuigen met kruis snelheid ongeveer 2Vz uur. Komen de vliegtuigen in gevecht, dan geschiedt dit tijdens de heen- of terugvlucht. Zij zullen dus b.v. na 5 uur teruggekeerd kunnen zijn, de vloot pas na 32 uur, waar bij de duur van het gevecht nog niet mee gerekend is. Bij een aanval door onderzeebooten zullen deze getallen iets anders wor den de verschillen in tijd zullen echter steeds aanmerkelijk zijn. Ons inziens spreekt deze factor wel zeer sterk in het voordeel van den bomaanval. En wat blijft er na deze berekening over van de hierboven besproken grootere vuurcapaciteit van de schepen In den tijd, die de vloot noodig heeft voor één actie kunnen de vliegtuigen meerdere aanvallen doen, en reeds bij twee aanval len kan door de vliegtuigen meer munitie worden afgeworpen dan door een slagschip meegenomen kan worden. Hoewel volgens Cdr. Ramsey ten slotte de vergelijking ten gunste van het geschut uitvalt, durft hij deze consequentie toch niet aan en besluit, dat naast de vloot van zware artillerieschepen de luchtvloot een beduidende rol zal spelen. Hoeveel te meer geldt dit niet voor ons, die het zonder artillerieschepen moeten stellen. Niet, dat wij hierom het gebruik van geweldige bom- vliegtuigen zouden willen propageeren, maar wel een luchtvloot van lichter materieel (moyen porteur), geschikt om den strijd aan te binden tegen de doelen, die hier verwacht kunnen worden (transportvloot met kruisers, enz.) J. K. Aircraft bespreekt ten slotte nog eenige punten, waar over Cdr. Ramsey het stilzwijgen heeft bewaard. 215

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 89