Terwijl een zeevarende vloot tijdens haar geheelen levensduur- van 20 tot 25 jaar niet verandert, zal het vliegwezen zich in de zen tijd verder ontwikkelen de eene verbetering zal' de andere volgen, de momenteel nog bestaande nadeelen van de luchtbom zullen het een na het andere wegvallen en binnen de hierboven genoemde tijd zal de luchtaanval minstens evenveel rendement geven als thans het vuur uit het scheepsgeschut. Van twee eskaders slagschepen kan het eene zich aan het andere onttrekken, zelfs als zij dicht bij elkaar zijn. We hebben dit gezien bij den slag in het Skagerak, waar de Duitsche vloot achter de Engelsche om naar haar haven terugkeerde. Geen enkele vloot zal zich echter aan een aanval van bomvliegtuigen kunnen ont trekken. Omgekeerd zal geen enkele vloot een afdeeling vlieg tuigen tot het gevecht kunnen dwingen, als zij dit niet wenscht; het voordeel van het initiatief is dus steeds geheel aan de zijde der vliegtuigen. De Rivista Marittima verklaart, dat de conclusies van Cdr,. Ramsey kunnen gelden voor alle grootmachten en dat niemand het groote nut van de bomvliegdienst zal kunnen ontkennen. Dit blad is ten aanzien van het luchtbombardement tegen snel varende schepen nog een beetje sceptisch, omdat men op dit gebied nog geen oorlogservaring heeft en onvoldoende bekend is met de uitwerking van het afweergeschut tegen vliegtuigen. Wel is men het er algemeen over eens, dat zeer goede resultaten verkregen zullen worden, indien de vloot in de havens aange vallen wordt en bij het begin van de vijandelijkheden, als de luchtafweer nog niet goed georganiseerd is. Het zou een zeer groote fout zijn om de geheele vloot in één of enkele havens bin nen het bereik van de vijandelijke bomvliegdienst verzameld te- houden. In onze omstandigheden zal het wel nooit voorkomen, dat wij de vijandelijke vloot in haar basis moeten opzoeken. Dit is ook niet noodig. Wij zullen ons waarschijnlijk moeten bepalen tot het afslaan of in ieder geval bemoeilijken van landingspogingen. Indien wij den vijand onder deze voor hem zoo moeilijke omstan digheden kunnen aanvallen, zal reeds veel gewonnen zijn. Helaas weten wij te voren niet waar hij zal landen; maar daarom juist, zijn de zoo snel verplaatsbare vliegtuigen hiervoor het aangewe zen wapen. En dan minstens een aanval van meerdere vliegtuig- afdeelingen en met de geëigende bommen. Het uiterste moet in deze omstandigheden van het personeel gevergd worden, ettelijke aanvallen per dag uitgevoerd, de vijand geen oogenblik met rust gelaten. Zijn luchtafweer te land is nog niet georganiseerd be schikt hij over een moederschip, dan zal dat het eerste aanvals- object moeten vormen. Een op dergelijke wijze verontruste tegen stander zal sterk gedemoraliseerd worden, misschien wel zoo sterk, dat hij zijn landingspoging opgeeft. 216

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 90