Hfdst. V van de oude Conventie bevatte voorschriften, betref fende de evacuatie-convooien. Aangezien de groote convooien thans vervangen zijn door kleinere transporteenheden of groepen daarvan en nieuwe vormen van geneesk. transporten in het leven zijn geroepen, is het betrekkelijk hfdst. opgenomen in de rubriek „Geneesk. transporten.". Onder deze voorwaarden is art. 17 aan merkelijk gewijzigd en is aan dit Hfdst. een nieuw artikel (art. 18) toegevoegd, uitsluitend gewijd aan luchtvaarttoestellen, ge bezigd als middel van geneeskundig transport. De bepalingen omtrent de behandeling van het geneesk. personeel en materieel der mobiele formaties blijven in groote trekken van toepassing op de middelen van vervoer. De voertuigen, die voor geneeskundig vervoer zijn ingericht en in handen van den vijand vallen, zullen, evenals het begeleidend personeel en het materieel, worden te ruggezonden. Ze kunnen evenwel in geval van militaire noodzaak tijdelijk door den vijand worden aangehouden voor het vervoer van zijn eigen gewonden, onder voorbehoud, dat het gebruik ervan slechts zal kunnen plaats hebben in den sector, waar ze onderschept zijn, en dat de vijand zich belasten zal met de ge wonden en zieken, die het convooi vervoerde. De militaire trans portmiddelen, evenals hun bespanningen en het militaire bewa kingspersoneel, dat hen vergezelt, kunnen buitgemaakt, c.q. gevangen genomen worden. Daartegen zal het militaire personeel, belast met het geleide van het geneeskundig transport en daartoe voorzien van een speciale opdracht, worden teruggezonden. Het burgerpersoneel is onderworpen aan de algemeene regelen van het volkenrecht. De piloten van de luchtvaarttoestellen worden, evenals de helpers en de radiotelegrafisten, slechts teruggezonden onder voorwaarde, dat ze tot na afloop der vijandelijkheden niet meer zullen worden gebruikt anders dan ten behoeve van den geneeskundigen dienst. De vraag omtrent de toevoeging aan de Conventie van 1929 van algemeene voorschriften, die betrekking hebben op het ge bruik van luchtvaarttoestellen als geneeskundig transportmiddel, is beschouwd geworden als zijnde niet voldoende zuiver gesteld, en voor enkele van zijn onderdeelen verdaagd met het oog op een nadere bestudeering. Alleen de meest noodzakelijke voor schriften zijn behouden gebleven en in art. 18 geformuleerd. Al dus heeft de Conventie toegestemd in het gebruik van toestellen, uitsluitend voor evacuatie van gewonden en voor vervoer van geneeskundig personeel en materieel. Deze bescherming is even wel onderworpen aan zekere voorwaarden. De toestellen zullen vooral niet over de vuurlinie mogen vliegen of over de zone vóór de groote geneeskundige posten, of in het algemeen over elk grondgebied, door den vijand bezet, dan met een speciale ver gunning. Ze zullen aan elke sommatie om te landen moeten ge hoorzamen. In geval van landing in vijandelijk gebied of in door 224

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 98