dien vijand bezet gebied behouden de gewonden en zieken, even als het geneeskundig personeel en materieel, het voorrecht van de door de Conventie toegestane bescherming. De toestellen zul len wit geschilderd moeten zijn en, behalve de nationale kleuren, duidelijk zichtbaar het embleem der Conventie of elk ander daar mee gelijkwaardig teeken moeten dragen. Dit teeken zal zoowel op het boven- als op het ondervlak moeten prijken. Hfdst. VI omvat de voorschriften, die betrekking hebben op bovengenoemd embleem: rood kruis op wit veld. Voor de landen, die reeds gebruik maken van deze heraldieke teekens, is de gelijk waardigheid evenwel toegestaan aan: de roode halve maan, den rooden leeuw en de roode zon op een wit veld (art. 19). Dit em bleem zal met goedkeuring van de bevoegde militaire autoriteiten voorkomen op de armbanden, de vlaggen en al het materieel, behoorende tot den M.G.D. (art. 20). Deze armband, verstrekt en gestempeld door een militaire auto riteit, zal door al het gewoon personeel van den M.G.D. worden gedragen, evenals door het personeel, behoorende tot de erkende vereenigingen tot hulpbetoon (art. 21)Het militair personeel, dat slechts tijdelijk voor den geneeskundigen dienst gebezigd wordt, zal géén armband dragen. Om te voorkomen, dat van de Roode-Kruis-armband misbruik wordt gemaakt, zooals dat in den oorlog meermalen is waargeno men, voorziet de nieuwe Conventie (als aanvulling van de identi teit) het geheele geneeskundige personeel, daaronder begrepen het hulppersoneel, van een speciaal identiteitsbewijs, hetzij in den vorm van een inschrijven in het militaire zakboekje, hetzij in dien van een speciaal document. Dit laatste zal in elk leger uniform en van hetzelfde model moeten zijn. Het identiteitsbewijs, dat door de bevoegde militaire autoriteiten wordt afgegeven aan personen, die géén militaire uniform dragen, zal bovendien voorzien moeten zijn van de fotografie van den belanghebbende. In géén geval kunnen aan het geneeskundig personeel de kenteekenen of deze identiteitsbewijzen ontnomen worden; in geval van verliezen zal het het recht hebben een duplicaat te ontvangen. De voorschriften, betreffende het gebruik van de Conventioneele en de Nationale Vlag, zijn vereenigd in art. 22 en 23. Met toestem ming van de militaire autoriteiten kan de vlag van de C.v.G. slechts geheschen worden op geneeskundige formaties en inrichtingen, die door de Conventie zijn beschermd. Alle formaties, die zich in handen van den vijand bevinden, hijschen alléén de Conventioneele Vlag. Daarnaast moéten alle vaste geneeskundige inrichtingen tegelijkertijd de Nationale Vlag hijschen, terwijl de mobiele forma ties zulks mogen doen. De neutrale geneeskundige formaties, die gemachtigd zijn hunne medewerking te verleenen, zullen de Natio nale Vlag van de oorlogvoerende partij, waartoe ze behooren, moeten toonen. Op verzoek van Zweden heeft een geneeskundige 225

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 99