4. EEN BELANGRIJK VONNIS door J. P. G. SCHMITZ, Kapitein der Artillerie. Eenigen tijd geleden werd door den Krijgsraad te Tjimahi een belangrijk vonnis gewezen. Het vonnis is daarom zoo belangrijk, omdat daaruit leerzame gevolgtrekkingen zijn te maken, zoowel uit juridisch als uit militair oogpunt. Het is slechts één voorbeeld uit een geheele reeks van gevallen, welke zich in den laatsten tijd hebben voorgedaan. Onlangs werd het opgenomen in het „Indisch tijdschrift van het recht" (deel 140, pag. 728732), voorzien van een belangrijk naschrift van de hand van prof. Kollewijn. Het geheel is hieronder afgedrukt, waarbij nog het volgende wordt aangeteekend. Ook uit militair oogpunt is het vonnis leerzaam. Zooals reeds werd gezegd, is het vonnis slechts een greep uit vele soortgelijke gevallen. Mede tengevolge van de tegenwoordige tijdsomstandig heden, oefenen vele lieden het beroep uit van agent, tusschen- verkooper, aanbrenger, runner, klontong, e.d. Zij trachten hunne waren op allerlei gemakkelijke betalingsvoorwaarden aan den man te brengen. De mindere man wordt daardoor aangelokt tot het koo- pen van zaken, waaraan hij vroeger nimmer zou gedacht hebben. En niet zelden zijn het juist goederen van vrij hoogen prijs, althans van te hoogen prijs voor den doorsnee-kooper. Gramofoons, radio toestellen, naaimachines, rijwielen en motorrijwielen, ja vaak ook juweelen en horloges, worden tegen belachelijk hoogen prijs aan den man gebracht. De betalingsvoorwaarden lijken oogenschijnlijk licht, doch blijken in de practijk zóó zwaar te zijn, dat de aflossin gen meestal slechts enkele maanden (weken) worden volgehouden, waarop dan de machine of het toestel wederom verhuist naar den verkooper, of nog erger, dat het in het pandhuis belandt of aan een ander ver onder de waarde wordt verkocht. Langs allerlei wegen wordt er wel voor gezorgd, dat de eigendom van het voorwerp blijft bij den verkooper tot aan de volledige afbetaling. Dit laatste terecht. Echter het onderhavige huurcontract is wel het voordeeligste zaakje voor den „verhuurder", wat men zich kan indenken. Het is een huurcontract en de huurder wordt nimmer eigenaar volgens 188

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 62