Grootere Romeinsche getallen kunnen in berichten enz. voor komen, wanneer bijv. wordt verwezen naar bepaalde kaart- bladen. Zoo loopt de nummering der detailbladen schaal 150.000 van Midden- en Oost-Java door tot XCIX (99)Ondanks het ontbreken van L (50) en C (100) in den code kunnen we dit getal toch met Romeinsche cijfers in het bericht omzetten doorJAV C JAU. Iets anders wordt het, indien het Romeinsche getal uitsluitend bestaat uit bijzondere cijfers (letters), zooals bijv. MCML (1950). Normaal zal dit geen moeilijkheden opleveren, indien men dit getal slechts doet voorafgaan door een der groepen JAF of JAG. Meestal blijkt dan uit den tekst wel, waar het Romeinsche getal eindigt. Doch in den oorlog is het abnormale normaal, en het is niet verstandig althans niet voorzichtig om hier een wissel te trekken op de nauwkeurigheid van chiffreurs- Deze menschen zullen het druk genoeg hebben, zoodat hun werk slechts auto matisch zal kunnen worden verricht, en zij geen tijd hebben om zich met de beteekenis van het ontcijferde bezig te houden (boven dien moreele factoren De vraag is dus „waar eindigt zulk een Romeinsch getal Aan alle bezwaren kan met één pennestreek een eind worden gemaakt, door in den J-code een groep op te nemen, welke het slot van een Romeinsch getal aanduidt. Naar analogie van de dubbele beteekenis van de groep JAH, zou men nu aan het slot van een Romeinsch getal eveneens één der groepen JAF of JAG kunnen plaatsen. punt 36 (4)Uit dit punt blijkt, dat als systeem is aangenomen, dat van een getal alle cijfers afzonderlijk dan wel in combinaties van links naar rechts worden vercijferd. 63 wordt dus^omgezet in ,,'6" „3"; 565 kan slechts worden omgezet als „5" „6"^„5". Evenzoo wordt 15 omgezet in „1" „5" en nimmer als „10" „5". Dit laatste zou de omzetting zijn voor 105. Omgekeerd beteekent dus bij de ontcijfering bijv. „5" „10" nim mer 15, doch steeds 510. De variatie waarop in dit punt gedoeld wordt, is slechts van geringen omvang en kan eigenlijk slechts worden toegepast, wan neer het te vercijferen getal bestaat uit de cijfers 0, 1 t/m 4, of Depaalde combinaties van cijfers en nullen. Voor de cijfers 5 t/m 9 is geen variatie in de voorstelling mogelijk. Terloops wil ik hier even de aandacht vestigen op een „slip of the pen in dit punt, welke door den aandachtigen lezer ver moedelijk wel reeds zal zijn ontdekt. Er staat nl.„zoo kan „15000" worden omgezet in „15" of viif- tien" en „1000" of „duizend" Dit is om verschillende redenen beslist onjuist, want 369

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 101