6. HUURKOOPOVEREENKOMSTEN. De Legercommandant deed over bovenvermeld onderwerp het hieronder afgedrukte rondschrijven uitgaan. (Men zie ook het ar tikel „Een belangrijk vonnis" op blz. 188 van het I. M. T. 1935, No. 2). „1) Herhaaldelijk blijkt, dat het koopen op afbetalingscontract, het zich in het bezit stellen van (veelal luxe-) goederen door mid del van huurkoop door militairen met kleine inkomens, den om vang van een misbruik heeft aangenomen, zulks voornamelijk als gevolg van de schijnbaar aanlokkelijke aanbiedingen. 2) In vele gevallen kan echter, bij het aangaan van de over eenkomst, reeds met zekerheid worden vastgesteld, dat betrok kene de op zich genomen verplichtingen op den duur niet kan nakomen. 3) Gaat de huur-kooper, als hij niet meer aan zijn verplich tingen kan voldoen, over tot teruggave van het ontvangen goed, dan loopt de zaak voor hem met een geldelijk verlies af, doch maar al te vaak komt het voor, dat het in huurkoop ontvangen voorwerp uit geldnood wordt verpand, zelfs verkocht, door welke handelingen het misdrijf van verduistering wordt gepleegd. 4) Doch ook zij die aan hunne verplichtingen blijven voldoen komen, als gevolg van de, hun draagkracht te boven gaande, af betalingen vaak in moeilijkheden te verkeeren, doordat het over blijvende inkomen te klein is om de voor hun levensonderhoud noodzakelijke uitgaven te bestrijden, waardoor nieuwe schulden ontstaan. 5) Nog afgezien van de mogelijkheid, dat door het niet begrij pen van de strekking van vorenbedoelde overeenkomsten, vooral wanneer deze alleen in de Nederlandsche taal zijn gesteld, betrok kene het slachtoffer wordt van daarin voorkomende bepalingen (er blijken contracten in omloop te zijn, welke slechts „huur" noemen, als gevolg waarvan op het goed nog geen eigendomsrecht wordt verkregen nadat aan alle verplichtingen is voldaan), acht ik het instituut door den omvang en den aard welke het heeft aangenomen, zoo verderfelijk, dat met alle voegzame middelen naar bestrijding ervan zal zijn te streven. 6) In verband daarmede heb ik de eer UHoog(Wel)EdelGe- strenge te verzoeken aan alle daarvoor in aanmerking komende militaire gezaghebbenden op te dragen, buiten en behalve an dere te treffen maatregelen bij theorieën het gevaar dat gele gen is in het aangaan van huurkoopcontracten, in het bijzonder als zulks ondoordacht of lichtvaardig geschiedt, duidelijk uiteen 372

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 104