7. DE ORGANISATIE VAN DEN GASMEDISCHEN DIENST TE VELDE door Dr. J. VISSER, Officier van gezondheid 2de kl., Instructeur aan de Militaire Gasschool. Inleiding. De gasmedische dienst is niet een op zichzelf staande organi satie, maar in al zijn geledingen ten nauwste verbonden met de geneeskundige formaties. Dit is noodzakelijk, omdat afzonderlijke organisaties voor de behandeling van gaszieken en gewonden een te kort aan personeel veroorzaken, terwijl bovendien het benoodigde materieel een aanzienlijke uitbreiding vereischt. Be halve om deze redenen is een samengaan van de formaties voor de behandeling van gewonden en gaszieken gewenscht, omdat in een eventueelen oorlog waarin de vijand van het gaswapen ge bruik maakt, beide soorten buitengevechtgestelden tegelijkertijd aanwezig zijn. In overeenstemming met dezen gedachtengang is in de reorganisatie van het materieel van den geneeskundigen dienst een gedeelte van iedere formatie bestemd voor de behan deling van gaszieken. Voorts is er rekening mee gehouden, dat de gasmedische dienst zich moet aanpassen aan de regeling der gasbescherming van den troep, waardoor een nauwe samenwerking tusschen den Militaii Geneeskundigen Dienst en den troep mogelijk is. Alvorens dezen samenhang nader te bezien, wordt een overzicht gegeven van de werkzaamheden van het geneeskundig personeel in een gasoorlog. Werkzaamheden van het geneeskundig personeel. 1. Op het gevechtsveld. Maakt de vijand gebruik van blaartrekkende gassen, dan zijn de werkzaamheden van het geneeskundig personeel andere dan in de gevallen waarin niet-blaartrekkende gassen worden toege past. Van de laatste groep zijn vooral de verstikkende gassen van belang, omdat de personen die door prikkelende (tranen- en nie- 374

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 106