door het stevig aanhalen van de banden hierin verbetering bren gen. Laat het gasmasker dan nog gas door, dan is er een lek aan wezig en zal men door primitieve middelen dit trachten te her stellen. Een gat in de vullingbus wordt met een vochtige doek, stopverf, klei of zeep dicht gemaakt. Ook kan men een nat ge maakt beenwindsel om de bus en over het gat wikkelen. Van een lek geschoten slag wordt het vernielde einde afge sneden en aan het gelaatstuk of de vullingbus bevestigd. In de gevallen waarbij de geheele slang is vernield of het gelaatstuk onbruikbaar geworden, wordt het inademingsventiel uit de vul lingbus verwijderd, de patiënt de bus in den mond gestoken en hem aangeraden alleen door den mond te ademen en de oogen te sluiten. Van een gescheurd gelaatstuk wordt de scheur met kleef pleis ters dicht geplakt. Indien er een oogglas is gebroken, worden de resten verwijderd en drukt men een tot een prop gemaakte doek in de vensterruimte. Is het geheele gasmasker vernield, dan wordt een eenvoudig masker met speen en neusklem verstrekt of een vochtigen, liefst in neutraliseerende vloeistof gedrenkten doek, over het gelaat gebonden. 1) Indien de vullingbus vermoedelijk is uitgewerkt, wordt deze verwisseld. Voor wat betreft het verleenen van eerste hulp aan gewonden of gewonde gaszieken, die zich in de gasatmospheer bevinden geldt het navolgende. Het is gebleken, dat na eenige oefening het aanleggen van ver banden, het spalken van armen en beenen, het aanbrengen van een mitella, enz., door personen die het gasmasker in beschermings stelling dragen niet meer tijd vraagt dan het verrichten van deze werkzaamheden zonder dat het gasmasker is opgezet. Ook het aanleggen van hoofdverbanden bij patiënten, die het gasmasker hebben opgezet kan na het treffen van de noo- dige voorzorgen gemakkelijk geschieden, zonder dat de patiënten gas inademen. Om dit mogelijk te maken drukt de pa tiënt met beide handen het gelaatstuk tegen het gezicht aan, ter wijl het bandenstelsel over het voorhoofd wordt geslagen, waar door de geheele behaarde hoofdhuid vrij komt en het verband kan worden aangelegd. Hierna wordt de voorhoofdsband een weinig verlengd, het bandenstelsel weer teruggeklapt, op de juiste plaats gebracht en goed nagezien, dat het masker weer geheel gasdicht afsluit. Heeft de patiënt niet de beide handen ter beschikking, dan wordt het gasmasker afgenomen en den patiënt een speciaal geconstrueerd masker zonder hoofdbanden gegeven (zie afb. 1). 376 In overweging kan worden genomen om aan de verbandtasschen van de ziekenverplegers een fleschje toe te voegen met 100 cc urotropineoplos- sing. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 108