Daar het geruimen tijd duurt voordat er ontsmette wegen zijn waarlangs de gewonden kunnen worden afgevoerd, moet het ge neeskundig personeel de noodige voorzorgen treffen om een e- smetting van zichzelf en het medegevoerde materieel tegen te gaan. Alvorens het besmette terrein te betreden worden op de draag baren twee stukken Mosetig-batist, elk van 1 nr oppervlakte ge leed en bestrooid met het chloorkalk-magnesia mengsel uit het aan de gasmaskertasch bevestigde busje van de ziekendragers. Eerst hierna kan de gewonde op de draagbaar worden gelegd en vervoerd naar de met de ontsmetting belaste geneeskundige formatie. Bij het verleenen van de eerste hulp wordt weer nauwkeurig toegezien, dat de patiënt het gasmasker heeft opgezet en dat het oeen lekken vertoont. Met het aanleggen van verbanden mag geen tijd verloren gaan en alleen eerste hulp worden verleend, indien direct levensgevaar dreigt, b.v. een bloeding uit een groote slagader. Spalken moet worden uitgesteld tot de patient uit het besmette terrein is verwijderd en ontsmet. Ten slotte wordt opgemerkt, dat de eerste hulpverleenmg voor de door het gas veroorzaakte ziekte uitsluitend kan geschieden op plaatsen waar voldoende gelegenheid is voor ontsmetting en verschooning. Patiënten die zich in een besmet terrein of in een met <*as bezwangerde atmospheer bevinden dragen het gasmaskei in beschermingsstelling of zijn voorzien van een geïmproviseerd of noodgasmasker. Men kan hun dus geen zuurstof toedienen of geneesmiddelen door den mond ingeven. Evenmin is het mogelijk de oogen uit te spoelen en hen te laten gorgelen of drinken, omdat bij deze behandelingswijze het gasmasker moet worden afgenomen. Buiten het besmette terrein of de gasatmospheer moeten e zieken het gasmasker dragen tot alle gassen uit de kleeren zijn verwijderd en is het eveneens onmogelijk hen te behandelen. Hieruit blijkt dat het weinig zin heeft aan de verbandploegen behalve de reeds meegevoerde verbandtasch, een speciale tasch voor de behandeling van gaszieken mee te geven. Evenmin kan het in de verbandtasschen opnemen van genees middelen voor gaszieken veel nut opleveren Dit geldt ook voor de tasch van de officieren van gezondheid, echter zijn hier enkele ampullen voor subcutane injectie toegevoegd, die m geval van een vergiftiging met verstikkende gassen kunnen worden gebruikt. Door mosterdgas besmette personen mogen m voorste lijn ais regel niet worden ingespoten, omdat het geven van een injectie met een besmette spuit of het prikken in een door mosterdgas aangetaste huid aanleiding kan geven tot het ontstaan van ernstige Komen te velde tegelijkertijd zoowel verstikkende als blaar trekkende gassen voor, dan wordt gehandeld alsof alle 378

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 110