Op de hulp ver bandplaats zijn in dit geval voornamelijk in ge bruik de gasmandjes en de mandjes voor eerste urgentie. Ook is het mogelijk de hulpverbandplaats te splitsen in een gaszieken- afdeeling en een afdeeling voor gewonden. Hierbij kan de gas- ziekenafdeeling in een afzonderlijk kamponghuisje worden opgericht. In den regel zal men wel met de boven aangegeven wijze van handelen kunnen volstaan, omdat het totale aantal buiten gevecht gestelden in de gevallen waarin de vijand gebruik maakt van gas- en scherf munitie of gasscherf projectielen niet veel grooter is dan bij de uitsluitende toepassing van scherfmunitie- Het is foutief te meenen, dat in een gasaanval het aantal gas- zieken zich aan het aantal gewonden toevoegt. Immers wanneer de vijand gebruik maakt van gasprojectielen zal de overige mu nitie evenredig aan dit gebruik verminderen en het aantal gewon den afnemen. De werkzaamheden van het geneeskundig personeel zullen hierdoor dus niet vermeerderen, maar verschuiven in de richting der gaszieken-behandeling. Personen, die in een door mosterdgas besmet terrein hebben vertoefd, geven voordat zij op de hulpverbandplaats komen hun besmet materieel af op de „verzamelplaats van besmet materieel". Vervolgens gaan zij naar de aan de hulpverbandplaats aanslui tende „ontsmettingsplaats voor personeel". Hier aangekomen (1) (zie schetsje) worden, door middel van schraaphoutjes, klei en modder van de schoenen, de beenwind sels, de broek en de jas verwijderd. Hierna stappen de besmette personen in met chloorkalk gevulde kisten (2) Vervolgens steken zij de handen in een met chloorkalk-magnesia- mengsel gevulde kist (3) en wrijven met dit mengsel de handen flink af. Na deze voorzorgen kunnen zij zich ontkleeden. De be smette kleeren worden tijdelijk bewaard in vaten, blikken, tonnen, enz. of in den grond gegraven kuilen (4) en later naar de ver zamelplaats voor besmet materieel getransporteerd. Zijn de pa tiënten ontkleed, dan wordt het lichaam afgewreven met een chloorkalk-magnesia mengsel en de gasmaskers ingenomen (5). Ten slotte worden zij gewasschen met warm water en zeep (6) afgedroogd en naar de hulpverbandplaats gezonden. 380

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 112