De weg naar de hulpverbandplaats wordt door borden duidelijk aangegeven, er voor zorgdragende, dat besmette en niet-besmette personen langs verschillende wegen de hulpverbandplaats kunnen bereiken. Op de ontsmettingsplaats worden de werkzaamheden door opschriften in het Nederlandsch en het Maleisch aangegeven. Hierdoor is het mogelijk, dat de marschvaardige besmetten zich zelf kunnen behandelen en de werkzaamheden van het genees kundig personeel verlichten. Voor den staf van de hulpverbandplaats zijn slechts enkele beschermende pakken noodig, die zooals later zal blijken worden verstrekt door het bataljonsgasdepot. De niet-marschvaardige besmette personen worden op dezelfde wijze ontsmet door de hen begeleidende ziekendragers- Nadat de patiënt is ontkleed en het lichaam is afgewreven met een chloorkalk-magnesia mengsel, worden de ontsmettingswerk- zaamheden overgenomen door het personeel behoorende tot den staf van de hulpverbandplaats. De ziekendragers ontsmetten bij aankomst hun beschermende kleeding, door zich af te wrijven met chloorkalk. Bij het terug gaan worden de stukken Mosetig batist van de draagbaren in e voor het opbergen der besmette kleeding bestemde vaten gebor gen en de metalen deelen der draagbaren met chloorkalk sf§e~ wreven. Hierna gaat dit personeel weer naar het front terug of wordt door anderen afgelost. Zwaar besmette draagbaren worden op de verzamelplaats voor besmet materieel achtergelaten. De ziekendragers van de compagnie worden van beschermende kleeding voorzien door de gasofficieren van het onderdeel waarbij zij zijn ingedeeld. Tevens draagt de gasofficier er zorg voor dat aan deze verbandploegen een extra oorlogsbus wordt meegeven. B. In een door mosterdgas besmet terrein worden nimmer hulp- verbandplaatsen opgericht, tenzij dit terrein minstens 3 uren van te voren door onstmettingsploegen is ontsmet. Voorts wordt er bij de keuze van een gebouw of schuilplaats, waarin men de hulp verbandplaats wenscht onder te brengen op gelet, dat deze onder komens niet zijn besmet. In den wereldoorlog zijn besmette schuil plaatsen herhaaldelijk de oorzaak geweest van het onverwacht ontstaan van een groot aantal gaszieken. Ook moet er rekening mee worden gehouden, dat de hulpver bandplaats niet wordt opgericht in een gasatmospheer of op een plaats waarheen de over een vergast of besmet terrein strijkende wind is toegericht. Komt de hulpverbandplaats door onvoorziene omstandigheden toch in de gasatmospheer te liggen, dan moet de ruimte waarin zij is ondergebracht „bijzonder" collectief worden beschermd. De ontsmettingswerkzaamheden, voorzoover zij buiten de col lectief beschermde ruimte worden verricht, moeten nu met opge- 382

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 114