zet gasmasker geschieden. Voorts mogen de besmette gasmaskers slechts worden ingenomen vlak voor het binnentreden in de be schermde schuilplaats of zij moeten snel worden verwisseld door een noodgasmasker of door een geïmproviseerd gasmasker. III. Op de Hoofdverbandplaats. De Hoofdverbandplaats heeft behalve over 3 V. P. A.'n, de be schikking over een „V. P. A. Gas", welke geheel is ingericht voor de behandeling van gaszieken, besmette en gewonde gaszieken. De werkzaamheden van het geneeskundig personeel op de „V.P.A. Gas" zijn reeds elders beschreven. Waar en wanneer de gas- zieken-verbandplaats zal worden opgericht hangt vanzelfsprekend geheel af van den tactischen toestand, en laat zich niet in bijzonder heden aangeven. Wel kan men er van uitgaan, dat zij op een centraal punt moet liggen, teneinde de afgevoerde gaszieken van zooveel mogelijk kleinere formaties gemakkelijk te kunnen ont vangen. Het is dan ook noodzakelijk, dat de „V. P. A. Gas" niet te ver naar voren wordt geplaatst. Een groot voordeel is, dat zich van de „V. P. A. Gas" een deel kan afsplitsen, waardoor de mo biele ontsmettingsplaats zich naar plaatsen kan begeven waar, het zij door een uitgebreide terreinbesmetting, hetzij door andere on voorziene omstandigheden, een groot aantal besmette personen moet worden ontsmet en de hulpverbandplaatsen, eventueel bij gestaan door de afdeeling F van de gewone V. P. A., het ontsmet- tingswerk niet kunnen afdoen. Zooals wij zagen wordt de „V. P. A. Gas" ver achter het front opgericht en is bij gasaanvallen waarschijnlijk niet in de gas- atmospheer geplaatst. Mocht dit onverhoopt wel het geval zijn, b.v. tengevolge van een aanval uit de lucht waardoor gasbom men, die in de omgeving neervallen, de atmospheer verontreini gen, dan moet de „V. P. A. Gas" bijzonder collectief worden be schermd (afsluiten van ramen en deuren, dichtplakken van kieren en spleten, aanbrengen van gasgordijnen, gassluizen, schuilplaatsgasmasker, het verspreiden van neutraliseerende vloeistoffen, enz.). Het materieel van den gasmedischen dienst. Van het materieel dat zich op de hulpverbandplaatsen bevindt, is een gedeelte bestemd voor de behandeling van gaszieken. 383 Zie „De Gasziekenverbandplaatsafdeeling" in „De Reorganisatie van de militair geneeskundige formaties". Extra-bijlage van het I. M. T. No. 9, 1934. V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 115