bij de behandeling van gaszieken en gewonde gaszieken. Ook is aan deze wijze van verpakking en vervoer het voordeel verbonden, dat het bij de „V. P. A. Gas" ingedeelde personeel reeds bekend is met den inhoud der kisten van de V. P. A. en zich dus alleen op de hoogte heeft te stellen van den aard van het gasextramaterieel. Ten slotte is rekening gehouden met de niet waarschijnlijke moge lijkheid, dat in een toekomstige oorlog meer behoefte bestaat aan een tweede ,,V. P. A. Gas" dan aan één van de 3 gewone V.P.A.'n. In dit geval kan één van deze laatste formaties door een geringe wijziging en door het toevoegen van het gasextramaterieel gemak kelijk worden herschapen in een gaszieken verbandplaatsafdee ling. 2). Van bepaalde zijden is geopperd het materieel voor gaszie- kenbehandeling in metalen omhulsels te verpakken, ten einde den inhoud te vrijwaren tegen de inwerking van oorlogsgassen. Het behoeft evenwel geen betoog, dat om dezelfde redenen de hulp- verbandplaatsen en V. P. A.'n op gelijke wijze moeten worden beschermd. Behalve gewichtstoename van het totale materieel, fi- nancieele bezwaren en practische nadeelen is deze wijze van ver pakking niet gewenscht en niet noodig, omdat zooals reeds eerder is opgemerkt de geneeskundige formaties in een gasvrije omge ving en in een niet -besmet terrein worden geplaatst of in de ge vallen, waarin dit niet mogelijk is in bijzonder collectief be schermde ruimten worden ondergebracht en aan de inwerking der oorlogsgassen onttrokken. Bovendien hebben proeven, ver richt in de gaskamer van de Militaire Gasschool, waarbij een ge vuld ver bandmandje en -kistje gedurende meerdere dagen aan de inwerking van enkele der meest gebruikte oorlogsgassen zijn blootgesteld, aangetoond dat de zich in het mandje en kistje be vindende artikelen niet worden aangetast, naar den reuk te oor- deelen geen gas bevatten en op dieren geen werking uitoefenen. 3). De 6 stel beschermende kleeding tegen blaartrekkend gas, die in het gasextramaterieel zijn inbegrepen, zijn bestemd voor het bij de mobiele ontsmettingsplaats tewerk gestelde personeel. Het gedeelte van de transportafdeeling, dat ter beschikking wordt gesteld van de „V. P. A. Gas", ontvangt zoo noodig beschermde kleeding en steeds per verbandploeg een noodgasmasker en een extra oorlogsbus. De „V. P. A. Gas" betrekt deze gasbeschermings- middelen uit het divisie gasdepot. 4). Ten slotte wordt er nog de aandacht op gevestigd dat iedere V. P. A. beschikt over een af deeling F., welke bestaat uit het dubbele gasmaterieel van een hulpverbandplaats en de kleinere formaties kan bijstaan of een gedeelte van de werkzaam heden overnemen. 385

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 117