De gasbescherming en de geneeskundige dienst.x) Bij den staf van het veldleger zijn ingedeeld 1 gasofficier. 1 gasofficierscheikundige. 1 off. v- gez. gas-specialist. 1 gasofficier. 1 gasofficierscheikundige. 1 off. v- gez. gas-specialist. 1 regimentsgasofficier. 1 regimentsgasonderofficier. 1 gasofficier. 1 gasonderofficier. 1 ontsmettingsploeg van 9 12 man. 3 gas verkenners. 3 gasontsmetters, (eventueel ver- eenigd tot een ontsmettingsploeg, zie boven). De commandanten der onderdeelen geven op advies van de te hunner beschikking staande gasofficieren, als bijlage van het algemeen verdedigingsbevel, een gasbevel uit. Een gasbevel is een volledige schriftelijke regeling van de gas bescherming voor een bepaald onderdeel- Van de hoogere eenheden af tot en met de bataljons worden achtereenvolgens uitgegeven een divisiegasbevel, een regiments- gasbevel en een bataljonsgasbevel. Onder bepaalde omstandig heden kan natuurlijk ook een detachementsgasbevel worden uitgegeven. In een gasbevel kan o.a. het navolgende worden aangegeven (zie punt 187 van de Nederlandsche Handleiding Gasbescher ming) (1) Vijand. Welke gasaanvallen zijn te verwachten. (2) Individueele bescherming. Plaats gaskamer; regeling gebruik gaskamer. (3) Collectieve bescherming. Aanduiding van commandoposten, verbindingsposten, schuilplaatsen die bijzonder collectief moeten worden beschermd; speciale maatregelen voor de bescherming van levensmiddelen, drinkwater, munitie enz. In het navolgende is voornamelijk gebruik gemaakt van gegevens uit de Nederlandsche Handleiding Gasbescherming No. 52. 1932, gewijzigd in October 1933 en van een reeks artikelen van den lsten luitenant A. H. J. L. FIEVIEZ in de Militaire Spectator van 1933. Voor het Nederlandsch Indische leger is een en ander nog niet definitief vastgesteld, zoodat wordt vooruitge- loopen op een h.t.l. nog niet geregelde aangelegenheid. 386 bij den staf van een Divisie of zelfstandig detachement bij den staf van een Regiment Inf., Art. en half Reg. Cav. bij den staf van een bataljon inf., of een afdeeling artillerie: bij een compagnie infanterie, of wielrijders, een mobiele of Kust-batterij, een eskadron Cavalerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 118