hulpverbandplaatsen en hoofdverbandplaats. Zij worden door den geneeskundigen dienst opgericht en ook door dezen dienst van personeel voorzien. Zoonoodig kan een gedeelte van het personeel van de ontsmettingsploegen op aanwijzing van den gasofficier aan de geneeskundige formaties hulp verleenen- Punt 12 van het gasbevel vermeldt de verzamelplaats van be smet materieel en de wegen die hierheen leiden. Zij worden m de omgeving, doch niet in de onmiddellijke nabijheid van de ontsmettingsplaatsen opgericht. Op deze verzamelplaatsen geven de besmette personen, voordat zij op de hulpverbandplaats komen hun besmette wapens en uitrusting af. Deze voorwerpen kunnen hier worden ontsmet of voor vervoer gereed gemaakt. Het is niet mogelijk de verzamelplaatsen voor besmet materieel te combineeren met de ontsmettingsplaatsen, omdat het in strijd is met. de conventie van Genève om wapens en uitrusting op de hulpverbandplaatsen te bewaren. In het voorgaande is uiteengezet, dat de ontsmettingsplaatsen en de er bij behoorende verzamelplaatsen voor besmet materieel hun gasontsmettingsmiddelen betrekken van een gemeenschappe lijk gasdepot. In principe wordt er door den gasofficier rekening mee gehou den, dat het gasdepot niet ver van de ontsmettingsplaatsen en van de verzamelplaats voor besmet materieel wordt geplaatst. Bovendien gelden voor het oprichten van een ontsmettingsplaats en het plaatsen van een gasdepot overeenkomstige voorwaarden, n.l. niet te ver van de strijdende troepen, zooveel mogelijk buiten het vijandelijk vuur en de gasatmospheer en aan gemakkelijk te bereiken wegen. Het gasdepot komt dus waaischijnlijk in e nabijheid van een geneeskundige formatie, waardoor het verstrek ken van het materieel aan deze formatie wordt vergemakkelijkt. De samenhang van de gasbescherming en den geneeskundigen dienst komt zeer sterk tot uiting in de gasbevelen. In een divisie-gasbevel wordt o.a. aangegeven de plaats van de „V. P. A. Gas", zoonoodig afzonderlijk de mobiele ontsmettings plaats. Voorts worden in het divisiegasbevel genoemd de hoeveel heden gasbeschermings- en gasontsmettingsmiddelen, die ter be schikking zijn c.q. worden, gesteld van de V.P.A'n en de V.P.A. Gas" en de plaats van het divisie-gasdepot en van de verzamel plaats voor besmet materieel bekend gemaakt. Wordt een detachementsgasbevel uitgegeven, dan wordt hierin bekend gemaakt of een „V. P. A. Gas" ter beschikking is gesteld en indien dit het geval is de plaats er van en de wegen er heen. Het regimentsgasbevel geeft o a. inlichtingen omtrent de plaats van het regiments-gasdepot en de hoeveelheden te verstrekken gasontsmettings- en gasbeschermingsmiddelen aan de onderdeelen en aan de hulpverbandplaatsen. 388

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 120