391 bindingssysteem van de spoorwegen en de bestaande mogelijkheid, dat de spoorwegen als oriënteeringsweg door den aanvaller worden gebruik het luchtwachtbureau nadere inlichtingen omtrent de door de vliegtuigen gevolgde of waarschijnlijk te volgen route verschaffen. Omdat de vliegtuigen in de meeste gevallen langs den kortsten weg en langs bepaalde routen hun doel zullen trachten te bereiken, zullen de maatregelen bij luchtalarm niet voor het geheele spoorwegnet gelijktijdig behoeven te worden genomen, zoodat het verkeer in een groot gedeelte van het land on gestoord voortgang zal kunnen hebben. Het meest doelmatig is, het land in districten te verdeelen welke door codeberichten van een centraal bureau uit gewaarschuwd kunnen worden. In elk district moet een centrale leiding zijn om aan de hand van de ontvangen berichten de noodige bevelen voor de uitvoering te geven, waarbij zooveel mogelijk tusschenschakels moeten worden vermeden. Na ontvangst van de berichten „luchtgevaar aanwezig" en „luchtalarm" kan het verkeer in de districten, welke niet direct worden bedreigd, nor maal voortgang vinden met inachtneming echter van de hierna te vermelden verduisteringsmaatregelen. De verhoogde waakzaamheid bestaat uit het tref fen van voorbereidingen tot het geleidelijk overgaan in den alarmtoestand. Rollend materiaal moet worden verspreid, voor zoover dit nog niet heeft plaats gehad. Hulpdiensten en technische herstellingsploegen kunnen op de stations c.a. worden gereedgesteld, verkeersregeling voor de komende en vertrekkende reizigers tot uitvoering komen. Het principe is het groote doorgaande verkeer zonder storing te doen plaats hebben dit geldt ook voor den alarmtoestand. In het laatste geval zal het locale verkeer moeten worden verminderd of stop gezet om het door gaande verkeer voldoende bewegingsvrijheid te verschaffen. Verspreiding van doelen is dan meer dan ooit noodzakelijk waarvoor een regeling moet worden getroffen om zoo weinig mogelijk personen, materieel en goederen op de markante en kwetsbare emplacementen op te stellen (aanleggen van noodper- rons en verspreid gelegen laad- en losplaatsen). De handelingen, welke tijdens en na een luchtaanval moeten worden ver richt, zijn afhankelijk van de kracht en den aard van het bombardement, zoomede van den omvang der rampen. De hulpverleening en de herstellings- arbeid moeten onmiddellijk ter plaatse een aanvang kunnen nemen, ook dit eischt minutieuse voorbereidingen. Hoe goed de voorbereidingen ook zullen zijn getroffen, er zullen zich nog altijd onvoorziene moeilijkheden voordoen, bijv. een aanvallend eskader verandert plotseling van richting, zoodat ver anderingen in het treinverkeer niet tijdig kunnen worden aangebracht, dan weleen melding wordt niet juist of te laat overgebracht, zoodat eventueel reeds genomen maatregelen öf moeten herzien of niet meer tot uitvoer- ring kunnen worden gebracht. Vervolgens geeft Schr. een beschouwing over de verduistering, waaraan wij het volgende ontleenen: Voor stationsgebouwen en emplacementen, werkplaatsen enz. geldt, dat de verlichting bij het uitbreken van een oorlog tot het absoluut noodzakelijke moet worden beperkt. Maatregelen moeten worden getroffen om deze beperkte verduistering onmiddellijk te kunnen doen overgaan in een volledige. De 3 gevallen, welke bij de spoorwegen zijn te onderscheiden, zijn: a) duurzame vermindering van de overtollige verlichting reclame ver lichting e.d. bij het uitbreken van den oorlog; b) beperkte verduistering waarbij slechts de lichten blijven branden welke onmisbaar zijn voor het in werking houden van het normale bedrijf; een en ander moet gegrond zijn op een te voren verrichte nauwkeurige verken ning zoowel van den grond als uit de lucht, aangezien de veiligheid van het verkeer er onder geen voorwaarde onder mag lijden; c) totale verduistering, welke wordt ingesteld indien het district wordt gealarmeerd; een gedeelte van de seinverlichting zal echter niet kunnen worden gemist, waarvoor bijzondere voorzieningen noodig zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 123