1Skih?lr™.X&ïld'm,„ derhslve geen beslui, nemen. De eers. gedachte oplossing is meestal de beste, vergelijking met andeie oplossingen 392 Schr. vestigt er. de aandacht op, dat de totale verduistering gelijktijdig moet worden gelast voor het emplacement en voor de gemeente, daar anders de kans groot is, dat de ligging van het emplacement wordt verraden. Een donkere vlek in een verlichte stad is evenzeer een aanwijzing als een te laat verduisterd emplacement. Speciale maatregelen moeten worden genomen voor het afdekken van de seinlichten; afscherming alleen van boven is niet voldoende, omdat de lichtweerkaatsing op den grond van de lucht uit duidelijk is waar te nemen. De afdekking van de lichten welke beslist moeten blijven branden, moet daarom zoo zijn ingericht, dat het licht slechts uit bepaalde richtingen door het personeel is waar te nemen. In vredestijd zullen verschillende soorten kappen of kokers moeten woiden aangemaakt. Omtrent het rollend materiaal vermeldt Schr., dat in de gewaarschuwde districten op het bericht „luchtalarm" de gordijnen in de rijtuigen moeten worden neergelaten en het aanbeveling verdient blauwe kappen om de verlichting aan te brengen. Verder worden genoemd, voorzieningen voor het doen schijnen van de kop- en achterlichten van de treinen in uitsluitend horizontale richting, het aanbrengen van inrichtingen om de vonken uit de pijpen op te vangen of af te leiden en om de zichtbaarheid van de licht schijnsels, welke bij het opstoken van de vuren ontstaan, tegen te gaan. Schr eindigt zijn interessant artikel, dat in een volgend nummer zal worden vervolgd, met de woorden„Bij het voorbereiden en uitvoeren van alle verduisteringsmaatregelen moet goed worden overwogen, dat de be drijfszekerheid den graad van verlichting bepaalt, maar dat een bombarde ment, dat tengevolge van een onvolledige verduistering slaagt, het bedrijt -ook in moreel opzicht- meer schade berokkent, dan een ongeluk als gevolg van het totaal dooven van elke verlichting." Stafdienst. Militdr Wissenschaftliche Mitteïlungen, December 1935 Denknchtige Füh-rung und Bejehlgebung, door gen. maj. Emil Paschek. Uitgaande van het beginsel, dat de eenig juiste methode voor het vormen van een goede bevelstechniek is gelegen in een streng geordend, logisch denken, tracht Schr. een dergelijke militaire „Denkschule te ontwikkelen, waarbij hij achtereenvolgens behandelt A. het plan, d.i. 1) de beoordeeling en het besluit, 2) het plan van de doorvoering. B. de nadere voorbereiding. C. de bevelsuitgifte. D. de leiding en invloed op de uitvoering. Wij ontleenen hieraan het volgende Het tijdig nemen van besluiten vormt, beschouwd uit een oogpunt van denkvermogen, de hoofdinhoud van het begrip „leiden". „Jeder Entschlusz soil das Endglied einer moglichst abzukur- zenden Gedankenreihe sein. Eine solche Beurteilung der Lage 1st hochwer- tige Verstandesarbeit, gekennzeichnet durch scharfes Erfassen und kuh e 3 Abwagen aller Einflüsse". Terwijl de geboren Leider veel op zijn ingeving^ kan vertrouwen, moet normaal degene, die opgeleid wordt, zich steeds een duidelijk beeld vormen van: a) de opdracht en het te bereiken doel, zoowel aan eigen als aan 's vijands zijde, j b) de wijze waarop de eigen krachten en middelen en de invloeden van het krijgstooneel, in het bijzonder van het terrein het best kunnen worden benut, c) de wijze waarop men zich veilig kan stellen tegen het meest gevaar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 124