399 (resp. 4) terreinen van 200 yards diameter kan neutraliseerem, geeft dit laatste getal blijkbaar de afmeting aan voor alle vuren. Uit de tijdtabel der voorbereide vuren blijkt, dat de vuren (S. spreekt van concentraties) batte- rijsgewijze worden afgegeven. De vuurstooten duren 37 minuten met rust pauzen van 3 minuten. Er wordt geschoten met tempo 5 a 6. Het gemidd. uurverbruik aan munitie is 285 sch. per stuk (Dit wordt voor de 2 uren, die de aanval duurt dus 570 sch.) De eerste vuren vangen aan 14 uur vóór het uur U. De vuurstooten op een bepaald doel worden bij tusschen- poozen herhaald. Daarbij wordt zorg gedragen, dat het vuur verdeeld blijft, vooral op 8001800 yards van de eigen inf., op welken afstand de vijandelijke mitrs. verwacht kunnen worden. Het tijdschema eindigt 1 uur na het uur U. Verder worden de vuren afgegeven op aanvraag (zijn echter wel batterijs- gewijze voorbereid) Waar men niet volkomen zeker is van de plaats van den vijand op elk oogenblik, zal men een of meer battn gereserveerd houden voor „gelegen heidsdoelen". Bij goede inlichtingen omtrent den vijand, een zorgvuldig opgesteld tijdschema, eene ruime toebedeeling aan artie, zal het aantal gelegenheidsdoelen gering zijn. In het omgekeerde geval zal het aantal dergelijke doelen groot zijn en zal men ook meer battn daarvoor moeten reserveeren. Deze battn behoeven overigens niet werkeloos te blijven; zij kunnen het vuur volgens schema helpen versterken, zoolang zij beschik baar zijn. De moeilijkheid, dat de voorwaartsche beweging der infie geen gelijken tred houdt met het schema der vuren, kan worden ondervangen door in dit laatste eene onderverdeeling te maken. De berichtoff. bij de infie kan dan in voorkomend geval verzoeken om het vuur volgens schema te stoppen en op een nader te bepalen tijdstip weer te doen aanvangen met een bepaal de onderverdeeling. In den wereldoorlog werden de vuurschema's opgesteld door den Art. Brig. cdt. S. voorziet, dat zulks in een toekomstigen bewegingsoorlog niet mogelijk zal zijn. Dan zal de Afd. cdt. in overleg met den Bataljonscdt het schema opmaken. De laatste zal de noodige inlichtingen kunnen geven omtrent de plaats van de vijandelijke infie, de plaats van hare mitrs, gew. mitrs, de wijze waarop de vijand zijne troepen kan gebruiken. Verdediging tegen luchtaanvallen in scheervluclit. In de Field Art. Journal van Sept./Oct. 1934 beschrijft de le Luit. C. G. Blakeney de proeven, die in Amerika hebben plaats gehad betreffende de verdediging van eene marschcolonne motorartillerie tegen aanvallen van vliegtuigen in scheervlucht Notes on defense against an air attack of a column on the road). Het is gebleken, dat het gebruik van gewone luchtverkenners hiervoor ondoelmatig is. Als de berichten van deze verks de colonne bereikten, waren de vliegtgn er ook reeds, terwijl het onmogelijk bleek de verks voldoende ver zijwaarts uit te zenden. Daarom werd een proef genomen met radiostations, opgesteld op waar nemingsposten langs den marschweg. Aan het hoofd en aan de staart van de colonne reed verder een Ford-truck, waarin een radiotoestel (op een groot stuk sponsrubber om geen hinder te hebben van de trillingen van de auto), waarmede de door de waarn. posten uitgezonden seinen werden opgevangen. Op elk voertuig van de colonne bevond zich een man met seinvlaggen, die de afgesproken seinen doorgaf. Met dit waarschuwingssysteem bereikte men, dat bij een vliegtuigaanval de colonne tijdig had halt gehouden, het personeel zich had gedekt en alle automatische wapens gereed waren tot vuren. Het is gebleken, dat 2 radio toestellen in de colonne noodzakelijk zijn. Verder bleek nog, dat het ge- wenscht is de gew. mitrs van de Afd. te vereenigen onder den Afd. mitr. off. en hen sprongsgewijze te doen marcheeren naar punten, waar zij even-

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 131