400 tueel de aanvallende vliegtgn onder gunstige omstandigheden kunnen be- vuren, alvorens deze de colonne bereikt hebben. Artillerie en vliegdienst. In Brief notes of a liaison officer in de Field Art. Journal van Sept./Oct. 1934 wordt door Majoor Prichard eene korte beschouwing gegeven over den Amerikaanschen vliegdienst, v.z.v. deze voor artilleristen van belang is. Er zijn thans 4 klassen van vliegtuigen: waarnemings-, gevechts-, jacht- en bombardementsvliegtgn, wier gebruik achtereenvolgens wordt behandeld. De waarnemings-(verkennings-) vliegtgn zijn organiek bij de grondtroe pen ingedeeld, en wel per Leger en L. K. een groep. De „group" is 4 „squa drons" a 13 vliegtgn. Elke divisie in front krijgt de beschikking over 1 squa dron. Hiervan is 25 buiten gebruik, zoodat dus 10 toestellen resten voor alle opdrachten. Bij den aanvang der vijandelijkheden laat de A. B. door den vliegdienst foto's maken van het actieterrein op 10.000 voet hoogte. Deze foto's zijn bestemd om eventueel aan de onderdeelen te worden uitgereikt. Als bij het gevecht de artie in stelling staat, zal de Afd. Cdt. aan den ter beschikking gestelden waarnemer opgeven, op welke punten en welke tijdstippen hij wil inschieten. Het inschieten geschiedt door de verschillende batterijen op verschillende punten met 2 lagen. De andere battn corri- geeren hunne gegevens op de overeenkomstige punten naar de resultaten der ingeschoten battn. De gegevens voor elk inschietpunt worden berekend bij den Afd. staf. De Afd. cdt. regelt het uitwerkingsvuur door de gegevens voor de battn te bepalen. Vuurconcentratie van de Afd. is regel. Meldt de waarnemer een doel in een bepaald vierkant van zijn foto, dan laat de Afd. cdt. zijne battn een laag afgeven op het midden van het vierkant. De waarnemer meldt de gemidd. afwijking hiervan ten opzichte van het doel, waarna, nadat de noo- dige correcties zijn aangebracht, het uitw. vuur kan aanvangen. De waarne mer moet eene beschrijving van het doel geven, zoodat de Afd. cdt. kan beslissen, op welke wijze hij het doel moet bestrijden. De waarnemer meldt verder wanneer de verlangde uitwerking is verkregen of wel de verande ring van plaats van het doel. Voor het afgeven van juistheids vuur is eene bijzondere handeling noodig, die tevoren geregeld kan worden tusschen Art. cdt. en waarnemer. Dit vuur is langduriger en verdient in het algemeen geen aanbeveling bij luchtwaar- neming. De taak voor de gevechtsvliegtuigen (attack aviation) is de aanval met mitrs, gas en bommen, welke aanval meestal buiten bereik van het art. vuur is. Het 2-persoons-gevechtsvlgtg heeft een snelheid van 200 mijl per uur, en heeft vóór 4 vaste mitrs van 0,3" (elke mitr. 1200 sch. per minuut met een voorraad van 600 sch. per mitr.) en achter 2 beweegbare mitrs van 0,3" (elk met een voorraad van 300 sch.). Totaal 3000 sch. in het vliegtuig. De bommenvoorraad bedraagt 10 scherfbommen van 30 pond (af te werpen bo ven 400 voet) of 4 mijnbommen van 100 pond (af te werpen van 1000 voet hoogte). In plaats van bommen kan het vliegtuig ook 2 gastanks met een capaciteit van 30 gallons medevoeren. Het zal waarschijnlijk uitgerust worden met gas- en nevelbommen. Nevel en gassen moeten verspreid wor den onder de 200 voet om uitwerking te hebben. Na een gasaanval kunnen andere vliegtuigen gedurende 5 minuten niet in hetzelfde gebied komen, tenzij op grooter hoogte. Eén vliegtuig kan voldoende gas medevoeren om er een terrein van 1500 yards lengte en 200 yards breedte mede te beleggen. De verspreiding van gas en nevel is zichtbaar. Nevel wordt gebruikt om schutters op den grond het vuren te beletten en veilig weg te komen. Drie gevechtsvlgtgn vormen een element of trio. De squadron bestaat uit 2 flights, elk a 3 elements; totaal dus 18 toestellen in de squadron. Als men bij het doel komt, valt de squadron uiteen in elements, die elk hun eigen doelgedeelte krijgen. De nadering geschiedt ook wel laag langs den grond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 132