402 markant en geven aanleiding tot vergissingen. Hun gebruik eischt bij even wij digstelling altijd berekeningen. Evenwijdigstelling onderling of op het richtinstrument van den O.C. is langdurig en geeft kans op onnauwkeurig heden. De hemellichamen zijn (in N. Afrika) vrijwel altijd ter beschikking, hun gebruik als hrp. is eenvoudig. Tenslotte kan tijdens nachtelijk vuur een hrp. worden weggeschoten en dan is gebruik van een hemellichaam om het stuk in de richting te brengen de minst tijdroovende en de meest nauwkeu rige methode. Daarna worden de voor- en nadeelen van de verschillende hemellichamen in beschouwing genomen. S. komt vervolgens tot de wijze van gebruik dezer hulprichtpunten (o.a. aflezing der instrumenten op hetzelfde oogenblik). Waar bij ons dit gebruik bekend is, kunnen wij kort zijn. Achtereenvolgens worden behandeld: even wijdigstelling der batterij, wegschieten van een nachtelijk hrp., evenwijdig stelling van de af deeling. Verder nog enkele methoden voor het in de rich ting brengen van de batterij en van instrumenten van hulpwaarnemers, controle op de richting der stukken, enz. Veel van dit laatste heeft naar onze meening slechts theoretische waarde. Ofschoon voor Indië niet alles opgaat wat S. betoogt, kan toch ook bij ons vaak met voordeel van de hemellichamen worden gebruik gemaakt. Het gebruik, hoe eenvoudig ook, eischt echter eenige oefening. Ballistiek. Zum Ausreiszer-problem is de titel van een artikel van Generalleutnant a.D. Rohne in Wehr und Waffen van Nov. 1934, dat geschreven is naar aanleiding van het opstel „Beitrag zur Theorie der Ausreiszer" van Erik Hansen in de Aug. aflevering van hetzelfde tijdschrift. Dit probleem van de practische ballistiek is nog lang niet opgelost en het is de vraag of men wel ooit tot een voor ieder ballisticus aannemelijke oplossing zal geraken. Rohne keert zich hier tegen de meening, dat men beter te veel dan te weinig schoten als uitbijters moet aanmerken in een trefferbeeld. Hij acht uitschake ling van een schot alleen dan gerechtvaardigd, als die uitschakeling de middelste waarde van het trefferbeeld niet meer wijzigt dan de waarschijnlijke fout op het gemiddelde. Hij behandelt dan de op dit gebied verrichte onder zoekingen op practisch verkregen trefferbeelden, die hem geleid hebben tot n 1 de practische regel, dat een Ausreiszer aanwezig is, als k/w (k grootste afwijking, w waarschijnlijke afwijking). De schrijver van het gewraakte stuk, Erik Hansen, keert zich in een onderschrift tegen Rohne's meening en tracht uit de aangegeven practisch geschoten trefferbeelden de onjuistheid van Rohne's stelling te bewijzen. Hij begaat echter de fout hiervoor willekeurig bepaalde schoten uit de trefferbeelden weg te laten, waardoor deze uiteraard hunne waarde van „practisch" verkregen treffer beelden verliezen. Materieel. In de Revue mil. suisse van Oct. 1934 geeft de Majoor Gonard eene be schrijving van het nieuwe materieel der Zwitsersche artie (Le nouvel ar- mement de notre artillerieZooals bekend, is men in Zwitserland bezig aan een reorganisatie van de artie, gepaard aan een vernieuwing van het materieel. Voor het veldkanon heeft men volstaan met transformatie van het be staande materieel. De wijzigingen zijn: 3 ladingen; een 4e lading voor een slank projectiel, dat, gepaard aan een vergrooting van de max. elevatie, een max. dracht van 11 km geeft. Het stuk is geheel uitneembaar voor ver voer in bergterrein. Het bergkanon is vervangen door een nieuw product van Bofors, dat een uitvoerige beschrijving vindt, verlucht met foto's. De aanmaak zal in Zwit serland geschieden. Het model vertoont vooral uiterlijk zeer groote over-

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 134