404 Intendance, legerverpleging, enz. Militar wissenschaftliche Mitteïlungen, October 1934. Schutz des Proviantes gegen chemische Kriegsmittel. De 'General-Intendant' des B.M. für L.V. -M. Hevler- geeft een bespre king van een artikel onder deze benaming van een Tsjechisch Intendance officier. Inderdaad wordt hier een kwestie aangeroerd, die de overweging ten volle waard is: „es ist dem Verfasser gelungen das Augenmerk auf ein neues Gebiet zu lenken." Aan de bescherming van mensch en dier tegen de chemische strijdmid delen is allang en veel aandacht gegeven; de veiligstelling van levensmid delen en fourages heeft -althans h.t.L- amper een onderwerp van overden king uitgemaakt. In het artikel wordt het begrip proviand in twee groepen onderscheiden: le levensmiddelen, zooals die worden meegevoerd en opbewaard in maga zijnen (waaronder vee en veeparken) en 2e levensmiddelen in wording (de te velde staande, in groei zijnde gewassen). De schade, door gifgassen aan deze tweede groep toegebracht is belangrijk in de rijpingsperiode. N.m.m. kan ze voor onze verhoudingen geheel worden verwaarloosd; deze schade zal stellig niet grooter zijn dan die veroorzaakt door de jaarlijks weerkeerende natuurlijk ziekten en plagen. De eerste groep heeft in de bespreking trouwens ook de meeste aandacht. Het is jammer, dat niet voldoende wordt aangegeven, in welke mate de levensmiddelen na absorptie van, dan wel aanraking met gifgassen als ver giftigd voedsel dienen te worden aangemerkt. Alleen voor vleesch, zout en water wordt gewezen op de mogelijke afzet ting van arsenicum-zouten; voor de andere schijnt het gevaar meer gezocht te moeten worden in de geabsorbeerde gassen zelf. Sterke gasopname vindt plaats door meel, gedroogde groenten en peulvruchten, thee, suiker, zout en hooi; de gaslucht wordt spoedig aangenomen en is moeilijk weer te ver drijven. Op houtskool wordt nog speciaal de aandacht gevestigd (vrijkomen der geabsorbeerde gassen bij de verbranding). Van Haver wordt medege deeld, dat de gladde, harde vruchtwand voldoende bescherming oplevert en dat ze na omwerking weer bruikbaar is. Het lijkt mij niet toelaatbaar gaba in dit opzicht op één lijn te stellen met haver. Hooi dient zooveel mogelijk te worden samengeperst; is de gaslucht hierin eenmaal doorge drongen, dan is ze practisch niet meer te verwijderen. Als algemeene maatregel van behoud wordt vervoer in gasdichte verpak king (ook van het bereide eten naar den troep) en oplegging in gas-veilige magazijnen en opslagplaatsen aanbevolen. Concentratie van verplegings- inrichtingen en scholing van het verplegingspersoneel in den gasdienst wordt bepleit. Ook voor onze verhoudingen is de kwestie van voldoende belang om haar nader in studie te doen nemen. Militar Wochenblatt, 4-11-1934. Erfahrungen über Ausrüstung und Bekleidung im Chaco Krieg. Onder bovenstaanden titel worden eenige mededeelingen gedaan over de verpleging van de Boliviaansche en de Paraguay'sche troepen gedurende het nog steeds niet beëindigde Chaco-conflict, welke de vermelding waard zijn. Het oorlogstooneel bevindt zich ongeveer in het midden van Zuid-Amerika ter breedte van de Zuider keerkring; het is een afgelegen gebied en is zeer schaars bevolkt; het heeft een subtropisch klimaat en bestaat bijna geheel uit oerwoud afgewisseld met wat steppe. Beide partijen waren onvoldoende voorbereid. Bolivia kende voor het tropische gedeelte van zijn gebied een khaki uniform met een breedgerande

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 136