406 „bevolking heeft, zoodat een voorbereiding daartoe in vredestijd niet alleen „wenschelijk, maar ook noodzakelijk is." Na een woord vooraf van den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht Generaal-Majoor S. W. PRAAG en „Vereenigingsnieuws" bevat dit eerste nummer een bijdrage door J. G. REMIJNSE, Res. Dir. Off. v, Gez. b.d. over „Behandeling van de fractura femoris met den heugel van Derks". Na een inleidende bespreking van de verschillende soorten van apparaten en spalken, die ons bij het transport van patiënten met fracturen van de ledematen ten dienste staan, waaronder de beugel of spalk van Thomas een voorname plaats inneemt, volgt een beschrijving van de ver schillende voordeelen, die deze spalk biedt. De Thomas' spalk brengt den gewonde in den gunstigsten toestand bij den chirurg. De spalk wordt gemak kelijk bevestigd, schept de mogelijkheid van extensie, laat verbandwisseling toe en maakt, dat het operatieterrein kan worden overzien. Wel laat de zijdelingsche steun tegen de extremiteit te wenschen. De ervaring heeft overigens geleerd, dat iedere soort van behandeling van schotfracturen voor- en nadeelen heeft. Sommigen hechten de grootste waarde aan de rekking, anderen aan de volledige immobilisatie. In vredestijd wordt in het algemeen aan de rekking de grootste waarde toegekend. Aan den eisch van immobili satie kan de niet-geoefende arts gemakkelijker voldoen dan aan den eisch van een goede extensie. In oorlogstijd is een en ander van veel gewicht. De Thomas' spalk komt het doel, een goede immobilisatie naast een goede ex tensie, het best nabij. Door den oud-Off. v. Gezondheid le kl. K.N.I.L. Dr. TH. J. G. DERKS is een modificatie van den Thomas' spalk ontworpen, die het meest overeenkomt met dien van LARDENNOIS. Het apparaat is uni verseel bruikbaar, zoowel voor rechts als voor links. De onderste helft kan schuiven in de bovenste en kan door klemschroeven op de gewenschte lengte worden vastgezet. De voet wordt gefixeerd op een voetplaat, die aan de achterzijde een opstaanden rand heeft, die de hak van den schoen moet tegenhouden. Door leeren riemen wordt de voet als bij schaatsen bevestigd. De extensie geschiedt door een lange staaf met schroefdraad, bevestigd aan de onderzijde van de voetplaat en heenstekende door het onderste verbin dingsstuk der beenen van den beugel. Door een vleugelmoer kan deze staaf worden ingekort. Bij de origineele Thomas' spalk is de bekkenring dwars op den beugel gefixeerd. Bij dit apparaat is het mediale been van den beugel scharnierend aan den bekkenring verbonden. Het laterale been kan worden losgemaakt van den bekkenring. Het apparaat kan in 3 stukken worden uiteengelegd. Aldus kan het geheel plat liggen en neemt dus weinig ruimte in. De spalk is in het bijzonder geconstrueerd voor dijbeenfracturen, kan echter ook bij onderbeenfracturen worden gebruikt. Volgens ref. heeft dit apparaat, hoewel ongetwijfeld naast vele voordeelen, evenals alle andere modificaties van den oorspronkelijken Thomas' spalk het nadeel, dat het zooveel gecompliceerder van constructie is. Raken onder- deelen zoek, wat te velde maar al te spoedig zal gebeuren, dan beginnen de moeilijkheden. De apparatuur kan te velde niet eenvoudig genoeg zijn. Daarna volgt een bijdrage van den Off. v. Gezondheid 2e klasse J. A. M. KAMBERG over de „Waarde der thorax doorlichting voor het leger, spe ciaal hij keuringen"Het zwaartepunt van de röntgendoorlichting valt op het beoordeelen van den toestand van longen en borstvlies. De doorlichting biedt daarbij vele voordeelen boven de foto. De tuberculosis inappercepta kan erdoor aan den dag worden gebracht. Terwijl de menschen nog geen enkele klacht hebben, er blozend uitzien en physisch onderzoek negatief is, kunnen bij de doorlichting afwijkingen in de longen worden aangetoond. Het zwaartepunt van de tuberculosebestrijding moet liggen in het gebied, dat vooraf gaat aan de open tuberculose, een gebied, dat slechts met massa röntgenonderzoek zal zijn te exploreeren. In 1933 is door den Inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht een begin gemaakt met de röntgendoorlichting bij de keuringsraden. Cijfers worden gegeven van de resultaten bij den 30en keuringsraad. De schrijver meent, dat door de

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 138