407 doorlichting bij de keuringsraden het aantal dienstplichtigen met een tuberculosis inappercepta belangrijk zal worden verminderd. Per lichting per jaar geeft het Rijk ongeveer 10.000,uit alleen voor sanatorium- verpleging van dienstplichtigen. Hierbij zijn andere onkosten als hospitaal- verpleging, vergoedingen en pensioenen niet begrepen. Ook de discussie na deze voordracht wordt opgenomen, waarna door F. TIJDENS, geneesk. Leider van het Districts-Consult. Bureau voor tuberculo sebestrijding te Groningen, zijn standpunt ter zake uiteen wordt gezet in een voordracht: „Resultaten van het nader specialistisch onderzoek op tuberculose der bij doorlichting in het voorjaar 1934 in de Provincie Gro ningen voor den militairen dienst ongeschikt verklaarde dienstplichtigen, met conclusies". In zijn conclusies sluit deze geneeskundige zich aan bij de andere onderzoekers, die de thoraxdoorlichting als een belangrijk oriën- teerend hulpmiddel en als zoodanig als een groote aanwinst beschouwen. Wordt de thoraxdoorlichting als stelsel bij de militiekeuringen ingevoerd, dan dient, in het belang van den individueelen persoon, bevorderd te worden, dat bij elke constateering van een abnormale longschaduw een nader volle dig specialistisch onderzoek wordt ingesteld (Consultatie-Bureaux). Ook de discussie na deze voordracht vinden we opgenomen. Voorts treffen we in dit nummer nog aan een mededeeling omtrent het XHIe Militair Geneeskundige Congres, dat van 2-9 Sept. 1935 te Bucarest zal worden gehouden, een boekbeoordeeling (het in 1933 verschenen boek werk „Le Service de Santé aux armées" par le Médecin commandant Tournier Lasserve, wordt naast het bekende standaardwerk van Spire en Lombardy, als onmisbaar beschouwd), een referaat uit het Deutsch Medi- zinische Wochenschrift „Aus der Kriegstatigkeit eines Korpshygienikers", een feuilleton over de Vierde zitting van het Internationale Militaire Genees kundige Congres te Luik van 27-30 Juni 1934 en tenslotte personalia. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 139