FRIEDRICH laat nu de infanterie van zijn 22000 strijders links afmarcheeren en, achter de heuvels gekomen, naar het oosten ombuigen; Möllers artillerie snelt vooruit naar de Janus H. terwijl Seydlitz' eskadrons naar het zadel tusschen Janus H. en Pöizen H. jagen (naar den zich vormenden linkervleugel dus). De Ver bondenen die FRIEDRICH's afmarsch waarnemen denken dat de Pruisen beducht voor de overmacht het veld ruimen; en be sluiten daarom onverwijld de vervolging in te zetten. Als hun 82 eskadrons het zooeven genoemde zadel naderen, staan Möllers batterijen reeds in stelling en openen het vuur op die geweldige cavalerie-massa; tegelijkertijd chargeert Seydlitz' eerste linie van 15 esks over den zadelkam en belet de vijandelijke cavaleriecolon- nes om op te marcheeren; waarop de 23 esks van de tweede linie het pleit beslechten, en alles: vijandelijke cavaleriemassa en eerste Pruisische cav. linie als door een wervelwind meesleuren en met het geheel optornen tegen de Verbonden inf. colonnes. De Verbon den cavalerie verdwijnt van het slagveld; Seydlitz verzamelt zijn 38 esks ten Z.O. van de Verbonden infanteriemacht; en als ten slotte de Pruisische infanterie de heuvels afdaalt en ten aanval schrijdt tegen de 62 Verbonden batns, brengt Seydlitz de beslissing door plotseling in 's vijands rug en rechterflank te chargeeren, waarop de Verbondenen in volle oplossing terugvloeien in de richting van Freiburg. Bij Roszbach verloren de Pruisen 165 dooden en 376 gewonden; de Verbondenen 642 officieren en 9510 man, 72 vuurmonden enz. En FRIEDRICH? „Après tant d'alarmes, voici, graces au Ciel „un événement favorable et il sera dit que 20000 Prussiens ont „battu 50000 Frangais et Allemands. A présent je descendrai en „paix dans la tombe depuis que la réputation et l'honneur de ma „nation est sauvée etc." Maar hoe klinkend ook de overwinning bij Roszbach was, gaf zij den Koning slechts vrijheid in het Westen, alleen om zich nu naar het Oosten te keeren, waar de zaken slecht gingen. 288 „Carlyle, Vol. VII, p. 244 e.v. Seldom, almost never, was any Army „better beaten „Hildburghausen (Reichsarmee) went by Naumburg, one wild flood „of ruin, swift as it could go „In two days time the French had got to Langensalza, fiftyfive „miles (90 km.) from the Battlefield of Rossbach; plundering, running, „sacré-dieu-ing; a wild deluge of molten wreck „Poor Soubise, except that he was the creature of Generalissima „Pompadour, which had something radically absurd in it, did not de- „serve all the laugther he gota man of some chivalry, some „qualities. As for Broglio, I remember always, not without „human emotion, the two extreme points of his career as a sol dier Rossbach and the Fall of the Bastille. He was towards forty, „when Friedrich bestrode the Janus Hill in that fiery mannerhe „was turned of seventy when, from the pavements of Paris, the Chi- „maera of Democracy rose on him, in fire of a still more horrible „description."

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 18