gelid gekomen, evenals de dardanel, die na een verplaatsing uit het linker gelid, waarin hij oorspronkelijk stond naar het rechter gelid te hebben laten voorafgaan, als gevolg waarvan de patrouille commandant doodelijk en de dardanel ernstig door eigen vuur werden getroffen. De dardanel, die zich tusschen nr. 1 van het rechter gelid en den patrouillecommandant naar voren drong, werd bovendien nog door een klewanghouw van den aanvallenden Atjeher gewond., Het zal een ieder duidelijk zijn, dat dergelijke verplaatsingen in den nacht de goede orde in de brigade ten zeerste verstoren en tot ernstige ongelukken kunnen leiden. Vuren of (en) gebruik van klewang bij nachtelijke patrouilles. Men heeft van zekere zijde de vraag gesteld of het afgeven van het vuur op de bende door de patrouille in den nacht van 18/19 De cember wel juist is geweest en of de brigade al dan niet tot den aanval met den klewang had moeten overgaan. Het is de vraag of, toen de maréchaussées van de spits den patrouillecommandant op de lichtpunten opmerkzaam maakten, deze de aanwezigheid van kwaadwilligen daar ter plaatse wel aan nemelijk heeft geacht. Zoo niet, dan heeft hij zich met zijn lampoe center zekerheid willen verschaffen. Toen daarbij bleek, dat men wel tegenover kwaadwilligen stond was, gegeven de duisternis en de afstand (30 m.) van een aanval met het blanke wapen op de naar den boschrand vluchtende Atjehers niets meer te verwachten en was het juist, dat de patrouillecommandant, die zijn brigade in correcte opstelling wist, met naar beide zijden front, vuren gelastte. Indien men aanneemt, dat op de waarneming van de lichtende stippen bij den patrouillecommandant het ernstige vermoeden rees wel met verzetslieden te doen te hebben, kan hij hebben overwo gen, dat hem twee wegen openstonden. In de eerste plaats den vijand voorzichtig nog meer te naderen tot op zoo'n korten afstand, dat van onzen aanval met den klewang succes kon worden verwacht eventueel gepaard met een omvatting door een deel der brigade om ontsnapping der kwaadwilligen te voorkomen. Dit zou kunnen leiden tot ontijdige ontdekking, ge volgd door een overhaaste vlucht van de Atjehers, waarna van den klewangaanval zou moeten worden afgezien, vervolging met het blanke wapen zou zijn uitgesloten en de omstandigheden voor een vervolgend vuur ongunstig zouden zijn, c.q. dat vuur zouden beletten. In de tweede plaats den toestand opklaren door licht te doen schijnen en, bij ontdekking van vijand, de brigade, welke gereed stond tot vuren, Het vuur doen openen om, zoo de vijand met een klewangaanval mocht antwoorden, hem op het laatste oogenblik goed aaneengesloten met het blanke wapen op te vangen. 300

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 30