H. De Zevenjarige Oorlog. 29 Aug. 1756 15 Februari 1763. Jaar 1756, Lobositz en Pirna. Wonderlijk zooveel overeenkomst als midden 1756 de politieke toestand voor Pruisen vertoonde met die van de Centralen in 1914. Pruisen alom door verbeten vijanden omringd, alle tot de tanden gewapend en zich gereed makende tot den doodelijken sprong. En ook toen trokken zij het onschuldigste gezicht van de wereld en lieten zij Pruisen opdraaien voor de oorlogsverkla ringen en het beginnen der vijandelijkheden om daarna ge bruik makende van de op zoo korten afstand in t algemeen nog onvoldoend scherpe instelling op het politieke beeld de wereld en ieder weldenkende te wijzen op de schurkerij van den Pruisi- schen Koning tegenover zóó achtenswaardige, zich van niets be wuste en doodonschuldige lammeren Maar FRIEDRICH, die uit de stukken wist welke gevaren hem bedreigden, besloot om allen voor te zijn, Sachsen te bezetten en dan winterkwartieren te betrekken in N. Bohemen, waar hij op kosten van Oostenrijk de bewaking zou kunnen handhaven. Hij had 4 legers gevormd een van 66.000 man en 222 vuur monden in de Mark onder zijn eigen bevel, een van 26.000 man en 72 vm. onder Schwerin in Silezië, een van 20.000 man en 56 vm. onder Lehwald in Ostpreuszen, en een van 8.500 man en 22 vm. onder den erfprins van Hessen-Darmstadt in Pommern. Daar het Sachsische leger slechts 20.000 man telde, besloot FRIEDRICH om alleen met het hoofdleger Sachsen te bezetten. En daartoe rukte hij in verscheidene colonnes op 29 Augustus Sachsen binnen en hoopte nu het Sachsische leger te kunnen overvallen in zijn kwartieren wat echter niet mogelijk bleek omdat die weermacht zich met Vorst FRIEDRICH AUGUST en den kanselier Brühl had opgeborgen in een sterke rotsstelling bij Pirna, met als sleutelpunt de rotsvesting Königsstein. Zoodat FRIEDRICH moest besluiten tot eene belegering, hopende dat de levensmiddelen wel niet toereikend zouden zijn voor een langdurig verzet. Hoewel het Oostenrijksche leger nog allerminst gereed was voor actie, wilde MARIA THERESIA toch iets doen om de be legerde Sachsers te helpen en daarom beval zij den generaal Browne (een Ier) om met 35.500 man op te rukken naar Sachsen. Op den 1 October viel FRIEDRICH dit leger, dat een stelling had bezet bij Lobositz aan de Elbe, met 28.500 man aan. Na een zeer zwaar gevecht, dat overigens onbeslist bleef, verdwenen de Oostenrijkers te middernacht van het slagveld beide partijen verloren in den slag bij Lobositz ongeveer 3.000 man. Het resul taat, hoewel voor FRIEDRICH niet geheel bevredigend, belette toch het ontzet der belegerde Sachsers, die nu 17 October na een slappe en volkomen mislukte uitvalspoging smadelijk moes ten capituleeren; de voorwaarden luidden: 275

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 5