dan ook mislukten aanval op de brug. Hierdoor staat hun opzet vast". („Opzettelijk nalaten de gevorderde maatregelen van geweld naar vermogen aan te wenden"; zie art. 132 Ind. W.v.M.S.). Hieruit blijkt dus dat ook deze hoogleeraar geen „streep wil zetten onder een merkwaardige jurisprudentie", zooals kolonel Dormaar en „K" willen doen. Het vonnis van den Zeekrijgsraad te Soerabaia van 25 April 1934 in zake de Z.P. werd gepubliceerd in de laatste aflevering van het M. R. T„ nl. deel XXX, blz. 375403. Enkele geschiedkundige voorbeelden. x) Vooreerst de houding van Generaal von Manstein in den slag van Colin, die zich ondanks het bevel om zijn troepen in reserve te houden, verleiden liet, zijne infanterie tóch in het vuur te bren gen, zoodat Frederïk de Groote op het beslissende oogenblik over geene reserves meer beschikte en de slag verloren werd. Overigens schijnt het betoonen van te groote zelfstandigheid geen fout van den Pruisischen officier geweest te zijn, eerder het tegendeel. Bismarck zeide eens De Pruisische officier gaat in dienst een zekeren dood met de enkele woorden „Zu Befehl" zon der vrees tegemoet, maar als hij op eigen verantwoordelijkheid moet handelen, vreest hij de critiek van zijne meerderen en van de wereld meer dan den dood en zelfs in die mate, dat zijne ener gie en de juistheid van zijne beslissing door de vrees voor eene terechtwijzing zeer beïnvloed wordt. Deze meening bestond ook bij de opperste legerleiding en met de verandering van taktiek werden ook de onderbevelhebbers met allen nadruk op de noodzakelijkheid van een zelfstandig oor deel gewezen. Deze opvoeding had tengevolge, dat in den oorlog van 1870 het gezegde van Bismarck niet bewaarheid werd. Inte gendeel, de Russische Generaal Woide 2heeft zelfs getracht de overwinning van de Duitschers in dien oorlog uit de groote zelf standigheid van de onderbevelhebbers te verklaren. Als voorbeelden van ongehoorzaamheid in dezen oorlog wijst Oberstleutnant van Oertzen op de volgende. Bij Wörth werd door den Generaal Kirchbach het vechten niet gestaakt, ofschoon hem daartoe het bevel gegeven was. De bevelvoering van het eerste Legerkorps door Generaal von Steinmetz, welke de slag bij Spichern tengevolge had, was met de bewoordingen en met den zin van de bevelen der opperste legerleiding in strijd. Zij voerde tot een crisis, die onnoodig was en die alleen door fouten der tegenpartij weder werd goedge maakt. Evenzoo valt de aanvoering van het vierde Legerkorps in 330 1) Gedeeltelijk overgenomen uit M. R. T. XX, blz. 598 601. WOIDE, Ursachen der Siege und Niederlagen im Kriege 1870. Berlijn E. S. Mittler en Sohn, 1897.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 60