„und sich der ganzen Schwere dieses Entschlusses dabei bewust „bleibt. Anders sind in groszen Verhaltnissen die Operationen „nicht im Einklang zu halten". Een ieder zal met deze uitlating van den generaal von Kuhl wel instemmen, de moeilijkheid is echter juist, dat die zelfstandig heid, die men dan toch niet ontberen kan, bij de meesten gewekt en gesterkt moet worden, dat men moet leeren ongehoorzaam te durven zijn. Aan waardeering van die ongehoorzaamheid heeft het mits het goed afliep nimmer ontbroken x) CONCLUSIES. I t/m V; zie I. M. T. 1935, No. 2. VI. Aan te bevelen is een uitwerking in de daarvoor in aan merking komende dienstvoorschriften en reglementen van de gevallen van verplichte ongehoorzaamheid. VII. Wijziging van de bepaling vervat in de artikelen 5 Inw. Dienst en 13 (3) R. K. moet noodzakelijk worden geacht, teneinde de vereischte overeenstemming te bereiken met de strafwetgeving ten aanzien van den „noodtoestand". VIII. Het houden van voordrachten en theorieën over krijgsge schiedenis waarbij gevallen worden behandeld van gehoor zaamheid, gepaste en verplichte ongehoorzaamheid en misplaatste ongehoorzaamheid dient te worden aangewak kerd. Literatuuropgave. Prof. Mr. Dr. J. A. Eigeman, „Militaire gehoorzaamheid", te vinden in M. R. T. II, blz. 187—201. Prof. Mr. Dr. J. A. Eigeman, „Eenige beschouwingen over het bevel, voornamelijk uit een militair- en strafrechtelijk oog punt", proefschrift, Leiden 1900. W. H. Heeris, „Op de grenzen van de militaire gehoorzaamheids plicht", M. R. T. XX, blz. 586—601. De Militaire Gids van 1903, blz. 302, „Van eigen bodem". De Militaire Gids van 1904, blz. 550, de polemiek tusschen R. en van Dijk. Woide, Ursachen der Siege und Niederlagen im Kriege 1870. Berlijn E. S. Mittler Sohn, 1897. Von Kuhl, „Friedenserziehung und Kriegserfahrung". 332 b In dit verband verdient het vermelding dat in Oostenrijk de hoogste militaire onderscheiding slechts kon worden verworven door het volbrengen van een moedige daad zonder daartoe bevel te hebben bekomen. (Vergelijk hierbij blz. 1-2 van Kolonel Dormaars's studie).

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 62