4. RIVIERVERDEDIGING (met 2 bijlagen) door F. G. L. WEIJERMAN, Kapitein van den Generalen Staf. Doel van dit opstel is een voorbeeld te geven van de wijze, waarop een rivierverdediging zou kunnen worden georganiseerd onder omstandigheden, welke voor ons als zeer wel mogelijk kunnen worden aangemerkt. Onderstelling. 1) (Zie bijlage Nr. 1). De overgebleven onderdeelen (Inf. Ill, I-Pi. 2 en Pau. 2) van een in O richting door sterke Roode lichte troepen achtervolgd Blauw troependetachement bevonden zich 9-3-35 7 vom. met de voorste afdn. ongeveer 20 km W van de Tji Parigi. Onder ver traging van 's vijands opmarsch o.m. door vernielingen in de gevolgde wegen zetten zij den terugtocht voort. Een vernielingsploeg (van I-Pi. 2) en een gevechtsgroep (van Inf. Ill) bevinden zich bij de brug te T, welke voor onmiddellijke vernieling gereed is. Bij V bevindt zich een schipbrug (lichte colonnebrug) 2), welke m.h.o. op vliegergevaar sedert eenige dagen van dagaanbreken tot zonsondergang uiteengenomen in brugvakken gemaskeerd langs de oevers ligt gemeerd (een tweetal vakken doet overdag als reeppont dienst). Bij U, W en X bevinden zich onderscheidenlijk een overzetveer voor beladen 1% t. auto's, een idem en een vijftal prauwen (overzetcapa- citeit per prauw 10 personen). Al deze overzetmiddelen zijn voor snelle onbruikbaarmaking voorbereid. Op den O oever der rivier bevinden zich in de kampongs eenige kleine prauwen (capaciteit 5 man). Overigens zijn in of nabij het riviergedeelte T X over- 1) Hier vrij uitgebreid omschreven ten einde een zoo volledig mogelijk beeld te geven. 2) Bestaande uit „doorlaten" m.h.o. op snel ineenzetten en uiteennemen van de brug. 334

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 64