Oplossing Overwegingen van den D et. cdt. Kol. A o.m. op de hoogte van een verkenningsrapport uit vre destijd en in het bezit van een serie luchtfoto's (opgenomen 8-3-35) van het onderwerpelijke terrein, had reeds eenigen tijd een derge lijke opdracht verwacht en zich op een snel handelen voorbereid. Hij overweegt (overwoog) o.m. aan de hand van het ontvangen bevel, de luchtfoto's en de kaart het volgende a. De sterkte van mijn det. is slechts gering, n.l. ongeveer het vierde gedeelte van die van den vijand. Een optreden met mijn geheele det. aan gene zijde van de rivier opent niet het minste vooruitzicht op succes (moeilijk aanvalsterrein, overmachtige vijand, het wegennet begunstigt het optreden van den vij. en is voor mij ongunstig, de rivier vormt een hoogst gevaarlijke hinder nis in mijn rug) Ook het openhouden op den W oever van een bruggenhoofd ten einde eventueel de zich normaal op den O oever bevindende hoofdmacht van oever te doen verwisselen en daarmede vervol gens aanvallend op te treden, belooft hier om dezelfde redenen uiterst weinig succes; voor een eenigszins krachtig bruggenhoofd zou bovendien een zoo groot deel van mijn troep in beslag genomen worden, dat zelfs voor de bewaking van het overige riviervak onvoldoende krachten zouden overblijven, laat staan voor een stootgroep voor offensief optreden. Ik ben dus aangewezen op een optreden op den O oever, waarbij de groote rivierhindernis 's vijands overmachtige positie belang rijk verzwakt en het voordeel van goede wegverbinding aan mijn zijde komt. Hoewel bij verdediging van de Tji Paragi het terrein op den O oever zich niet bij uitstek leent voor een aanvallend optreden van mijn reserve af dn., acht ik voor een sterke mobiele reserve bij een goed voorbereide actie en doortastende uitvoering kans op belangrijk succes geenszins uitgesloten. Ik stel mij dan ook geheel in op verdediging van de Tji Paragi op den O oever. Lukt het terugwerpen van een overgeganen vijand over de rivier daarbij echter niet, dan begunstigt de terreingesteldheid op den O oever de door mijn det. alsdan aan te vangen vertragende actie naar de lijn a. Ik besteed dan ook al mijn krachten aan de rivierverdediging en bepaal mij t.a.v. de vertragende actie en de stelling bij a in hoofd zaak tot verkenning en verdere uitvoering door de 3 sien. pi., welke nader beschikbaar komen. b. De voorste afdn. van den vij. kunnen ongeveer heden avond (9-3-35) aan de rivier zijn. Ik verwacht daar 's vijands gros in den nacht 10/11-3-35. Pogingen tot overgang door zwakke vijandelijke 337

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 67