h. De art. zal de beslissende actie van de alg. reserve moeten steunen. Aanvankelijk zal echter bij elk der plaatsen V, W en X een batterij worden opgesteld voor bemoeilijking van 's vijands nadering en steun aan de vakbezetting. Het aanwezige wegennet begunstigt een snel aantrekken van de batterijen naar de plaats, waar de alg. reserve wordt ingezet. i. De luchtstrijdkrachten van den Algemeenen Bevelhebber vormen een waardevollen steun, met name voor de verkenning. Directe beschikking door mij over vlgn., zoodra de vijand de rivier nadert, is gewenscht voor waarneming ten behoeve van de art. en gedurende den eigenlijken rivierovergang voor het be strijden van overgaande en voor den overgang gereed gestelde afdn. en vernieling van overgangsmiddelen; ik zal daartoe overleg plegen met den Algemeenen Bevelhebber. j. Bij eventueelen overgang tot de in het ontvangen bevel op gedragen vertragende actie en de hardnekkige verdediging van de lijn a is het zaak op den O oever een N Z loopende lijn W van d.?n. weg S Y zóó lang vast te houden, dat de stelling bij a nog tijdig met het gros kan worden bezet en dat de troepen uit het N vak in elk geval op 5 kunnen terug gaan. Een snel opdringen van den vij. langs W Z is daarvoor het gevaarlijkst. Een gedeel te van de alg. reserve zal ik daarom a cheval van den weg W Z een stelling doen voorbereiden. Hetzelfde zal ik laten uitvoeren a cheval van de wegen, welke van 5" uit in W en N richting gaan. In den weg X Y dienen de ladingen aan de bruggen zoomede voor eenige coupures in den weg zoo spoedig mogelijk te worden aangebracht ten einde een snel oprukken door het défilé aldaar onmogelijk te maken. k. Hoewel het aanwezige uitgebreide verbindingsnet de voor genomen indirecte rivierverdediging zeer begunstigt, dienen nog talrijke voorzieningen te worden getroffen en verschillende moei lijkheden te worden opgelost. Zoo moeten minstens alle aan de rivier gelegen wachten telefonisch met de vakcdtn. en deze laatsten weer met mij worden verbonden; aanvoer van verbindingsmate- rieel (centrales, telefoontoestellen, translatoren enz.) uit het geniepark is daartoe noodig. Bediening der telefonen zal i.v.m. het beperkte personeel van den Vb. dienst veelal door de infanterie moeten geschieden. Telefoonverbinding van het Det. St. Kw. (te O) met de 5 plaatsen, waar de wegen de rivier kruisen, z.s.m. gereed, vervolgens de vaknetten; daar het midden- en het Z vak de belangrijkste zijn, zal daar het eerst naar volledigheid zijn te streven. Nadat Kol. A van 7.10 7.20 vom. een bespreking heeft gehou den met verschillende zijner adviseurs en ondercdtn. waarbij o.m. tegenwoordig de toeg. off. van zijn staf, en hij zijn gevechtsplan 341

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 71